7 причини да не приемете новата работа
Когато отивате на интервю за работа, обикновено сте се подготвили добре, като сте проучили компанията. Кандидатстването за ново работно място обаче винаги трябва да се разглежда като двупосочен процес.
Добре е да се опитате да разберете възможно най-много за компанията по време на интервюто и за това дали тя е подходящото място за вас (а не само да се представите като най-подходящия кандидат за дадено работно място).
Ето някои неща, които би следвало да задействат „червената лампа“ относно това дали компанията, в която кандидатствате, е правилното място за вас:
1. Интервюиращият закъснява много
Не само вие трябва да сте точен, но и човекът, който провежда интервюто. Да не уважаваш времето на някой не само, че не е възпитано, но и не е добре за бизнеса. Всъщност този, който ще провежда интервюто, не е по-важен от вас и не бива да се приема, че времето му е по-важно.
Сериозното закъснение поражда и въпроса, ако отношението е грубо преди да сте започнали работа в компанията, какво ще се случи, когато този човек стане ваш мениджър.
2. Говори лошо за човека, когото ще замествате
Нормално е интервюиращият да говори за ролите в отдела и функциите, които всеки изпълнява в тях. Не е добър признак обаче да говори лоши неща за човек, който е напуснал компанията, или който в момента работи за нея. Лошото отношение показва какво можете да очаквате в бъдеще.
3. Интервюиращият не е прегледал резюмето ви
Много често интервюиращите не са имали време да погледнат многото резюмета, които са получили. Това, от една страна, показва несериозност в лицето на компанията, а от друга - липса на специфични качества и изисквания, необходими за съответната длъжност.
Едва ли искате да имате работа, която може да се извършва от всеки, щом са ви извикали на интервю, без да са разгледали резюмето ви.
4. Мениджрът не може да опише точните функции и роля, която ще изпълнявате в компанията
Ако ви е трудно да обясните на роднини и приятели с какво точно ще се занимавате в новата компания, това трябва да поражда сериозни въпроси. Понякога мениджърите по подбор на персонала говорят твърде много за компанията, културата в нея и не обясняват точно какви ще са вашите задължения.
От изключителна важност обаче е да можете да дадете ясен отговор на въпроса „Какво ще правя в новата компания“. Друг въпрос, който е добре да си зададете, е „Какво ще означава постигането на успех в тази работа?“.
5. Компанията има големи изисквания или лоша фирмена култура
Най-вероятно сте се подготвили преди интервюто и сте проучили компанията. Проверката обаче трябва да е обстойна и да включва всички канали, включително и тези в социалните мрежи.
Добре е да проверите какви са отзивите на работещи в компанията относно мениджмънта и фирмената култура, които могат сами по себе си да са сериозна спънка в това да се задържите дълго на новата си работа.
6. Интервюиращият ви задава лични въпроси
Интервюиращият трябва да е обективен, а не емоционален. В тази насока лични въпроси не се допускат, както от страна на този, който води интервюто, така и от ваша страна. Въпроси за семейството ви, семейното ви положение и дори планове за деца не са допустими, въпреки че в България често биват задавани.
7. Интервюиращият си проверява телефона или имейла по време на интервюто
Въпреки че живеем в дигитален свят и телефонът и електронната поща са ключови за работата ни, те трябва да бъдат загърбени, докато се провежда интервюто. Ако не ви обръщат внимание, докато сте на интервю, представете си какво внимание ще ви се обръща, ако работите в компанията.