България приключи успешно частното пласиране на прехвърляемите заеми Schuldschein с матуритети от 7, 10 и 15 години. Обемите са съответно 30.5 млн. евро при годишна лихва 3.397% за 7-годишния заем, 103.5 млн. евро с годишна лихва 4.10% за 10-годишния заем и 156 млн. евро при 4.60% годишна лихва за 15-годишния заем.

„Инвеститорското търсене превиши максимално определения размер на заемите, но предвид високото търсене на ДЦК на вътрешния пазар и лимитите за държавния дълг, Министерство на финансите реши да одобри общ обем от трите заема в размер на 290 млн. евро“, съобщиха от финансовото ведомство.

Съвместни водещи мениджъри по сделката са Дойчебанк (и в качество на агент по плащанията) и Райфайзенбанк Интърнешънъл (и в качество на Bookrunnеr). УниKредит Булбанк участва в транзакцията като ко-водещ мениджър.

„България е първата държава от Югоизточна Европа и втората в региона на Централна и Източна Европа, която успешно използва частно пласиране на дълг за суверени с инвестиционен клас кредитен рейтинг. В страните от Западна Европа този инструмент е традиционен, а в Централна и Източна Европа този алтернативен начин на финансиране се използва често от Полша“, се казва в съобщението. „В този смисъл, влизането на България сред кръга от държави, използващи заемите „Schuldschein“ като допълващо финансиране, е своеобразно признание за кредитоспособността на страната ни и представлява сериозен сигнал за доверие от взискателната инвеститорска общност“.

За заемите страната е привлякла инвеститори от Германия и Австрия.

„С това частно пласиране на дълг суверенната лихвена крива на България се удължава до 15-годишен матуритет с продукт, който не подлежи на пазарни промени на цената. В допълнение, заемът с 15-годишен матуритет е в размер на 156 млн. евро и представлява над 50% от обема на транзакцията. Концентрирането на инвеститорите в дългия край на лихвената крива подчертава дългосрочния им ангажимент към България и спомага за оптимизиране на матуритетния профил на държавния дълг на страната“, допълва финансовото министерство.