Чобанов: Няма как да откраднем 1 млрд. лева
Финансовият министър Петър Чобанов заяви, вземането на заем от 1 млрд. лв. за актуализацията на бюджета не означава, че кабинетът ще открадне тази пари. И да искаме няма как, каза той. По време на обсъждането и гласуването на актуализацията в парламента той коментира, че заемът се е превърнал в обект на всякакви спекулации.
"Възможността да поемем нов дълг от 1 милиард лева не се свежда до това, че искаме да откраднем тези пари. Ние, и да искаме, няма как да ги откраднем. Те ще постъпят във фискалния резерв", обясни Чобанов мотивите за промени в закона.
Министърът декларира, че актуализацията на бюджета не нарушава фискалната стабилност и не се променя общата задлъжнялост на държавата, която е предвидена да бъде в размер на 14.6 милиарда лева.
По думите му тенденцията за увеличаване на държавния дълг започнала още през 2010 г., а увеличението няма да започне от този момент нататък със сегашната актуализация.
Той припомни, че през 2009 г. дългът е 9.34 млрд. лв., в края на управлението на ГЕРБ е 13 млрд. лв., за последните години дългът има увеличение от 3.7 млрд. лв., а фискалният резерв намалял с 4.4 млрд. лв.
Имало периоди с ясна тенденция за намаляване на държавния дълг, която приключвала "до известна степен" с края на управлението на Тройната коалиция.
Чобанов бе категоричен, че няма опасност от гръцки или испански сценарий.
Той оправда актуализацията, че се прави, за да може държавата да се превърне в "предвидим партньор" в отношенията с бизнеса и попита променя ли се нещо от философията на бюджета.
"Имахме ли реална фискална стабилност и можем ли да наречем фискална стабилност неплащане на задължения към бизнеса, неизплащане навреме на ДДС?", каза от трибуната министърът. Идеята била да се стъпи на по-реална основа при правенето на бюджет.
Владислав Горанов: Лош сигнал е да се допускат допълнителни разходи
Не подкрепям актуализацията на бюджета, защото тя все още има алтернатива. Това заяви депутатът от ГЕРБ Владислав Горанов при обсъждането в парламента на актуализацията на Бюджет 2013 г, предаде novini.bg.
„Лош сигнал е да се допускат допълнителни разходи над и без това сериозните разходи през 2013 г. Само след няколко месеца дебатът в тази зала ще е – или дефицит над 2%, или неизпълнение на предизборни обещания. Ние избираме в средата на годината по-лесното, да намалим прихода и да увеличим разхода. Сериозни усилия ще трябва да положим в следващите години. Ангажиментите, с които дойдохте на власт, изискват сериозен ресурс”, посочи Горанов.
„Дори да са 8 млрд. лв. измененията в нетната задлъжнялост, те лесно могат да се обясняват дори само с 9 млрд. лв. повече пенсии, които правителството на ГЕРБ, съпоставено с предходното, изплати за мандата като номинален размер.
„С около 50-60 млн. лв. се разминават просрочените задълженията. Покриването на просрочени задължения е важно, но това не трябва да става за сметка на нарушаване на финансовата дисциплина. За пореден път ще разплатим сметка на недостатъчно ефективно управление, а не за мерки”, каза той.
Адемов към Борисов: Правителството не плаща пенсии, пенсиите се плащат от бюджета на държавното обществено осигуряване
Правителството не плаща пенсии, те се плащат за сметка на осигурителните вноски и на данъците, отговори социалният министър Хасан Адемов, цитиран от БГНЕС.
Заради изказването по-рано днес на бившия премиер Бойко Борисов, че правителството на ГЕРБ е платило увеличение на пенсиите, гласувано в последното заседание на кабинета "Станишев", социалният министър реши да изнесе лекция по социална политика и да обясни точно от къде идват парите за плащане на пенсиите и кой може да ги увеличава. Няма правителство което да плаща пенсии" , поясни Адемов.
Министърът дори показа постановлението на Министерски съвет от 25 май 2009 година, от което недоволства Бойко Борисов. В действителност тогава кабинетът "Станишев" е одобрил увеличаване на социалната пенсия. То е засегнало малко над 3000 души, като социалната пенсия е станала от 1 юли точно 100. 86 лева.
Единствената пенсия, която може да бъде променена от правителството е социалната пенсия, всички останали се променят със законодателни промени, които трябва да бъдат гласувани от Народното събрание, напомни социалният министър.
Дебатът по актуализацията на бюджета можете да следите на novini.bg.