Ив. Овчаров: Хората ще търсят алтернатива за парите си
Инвестиционните фондове отбелязаха ръст на привлечените средства през 2013 г., като няколко фактора спомогнаха за това, казва Иван Овчаров, прокурист в Activa Asset Management.
Най-важната причина беше намаляването на атрактивността на банковия депозит. В разгара на финансова криза, депозитът нямаше подходяща алтернатива, но това се промени през изтичащата година със сериозното движение надолу на банковите лихви.
В същото време и новините за трусове в световната икономика и финансова система, които съпровождаха ежедневието ни, също забележимо се разредиха. Така, бавното възвръщане на доверието на потребителите започва на прави неатрактивен и другия голям плюс на банковия депозит през последните години, а именно неговата гаранция.
Още една важна причина за обръщането на погледите към инвестиционни фондове е и ръстът на пазарите на акции по света.
Цените на акциите на Българската фондова борса също не бяха изключение, като водещият индекс Sofix е с над 30% ръст. Този факт още повече наклони везните потребителите да търсят алтернативни вложения на своите пари.
На този фон не е изненада и ръстът на средствата, управлявани от взаимните фондове, за пето поредно тримесечие. В периода септември 2012 г. -септември 2013 г. ръстът на активите възлиза на малко под 50%, като достига 1.3 млрд. лв. Въпреки че цифрата съставлява едва 1.6% от БВП, за сравнение през септември 2012 г. тя е била 1.1%. България изостава много по този показател от страните в Еврозоната, но потенциалът на растеж на инвестициите остава и ще се засили през следващите години.
Той се дължи и на инвестиционната култура на населението, която все още е на ниско ниво и не разглежда много от инвестиционните възможности, които предоставят финансовите пазари. От статистиката прави впечатление и сериозният ръст на активите в местните инвестиционни фондове, който за 1 година съставлява близо 74%.
Вижте още: Защо да инвестираме на БФБ?
Все пак вложителите във фондовете остават предпазливи и най-голям ръст отчитат фондовете, които инвестират в инструменти с фиксиран доход. Там ръстът е впечатляващ и съставлява 163.5%.
За да се отговори на търсенето през последните години, се повиши делът на нискорисковите фондове „паричен пазар“.
Те все още държат сериозен дял от пазара на взаимни фондове, като преалокирането на средства от тях към по-високорискови схеми е следващият етап на развитие, който очаквам през следващата година, и съответно намаляване на дела на депозитите в структурата на инвестициите.