Карол:SOFIX продължава с възход, възможност за украинския пазар
Резултатите на фондовите пазари през ноември дават основание за потвърждаване на прогнозата за възходящ тренд на SOFIX в следващите месеци, се посочва в редовния месечен анализ на Карол Капитал Мениджмънт.
Анализаторите на управляващото дружество очакват сходно добро представяне и от съседните регионални пазари – Румъния и Сърбия. Прави впечатление стабилното представяне на пазара в Украйна, въпреки политическите и социални сътресения там.
Това ни кара да смятаме, че пазарът в тази страна вече е близо до формиране на дъно на продължилия вече близо 3 години спад, се казва в месечния анализ на Карол. Ако тази тенденция се запази и през декември, управляващото дружество ще има сериозни основания за значително повишаване на теглото на украинските акции през 2014 г.
Пазарите от ЦИЕ
Месец ноември бе смесен за представянето на пазарите от нашия регион. Като цяло, големите пазари (Русия, Турция) бяха под сериозен натиск и завършиха месеца със загуби.
На обратния полюс бяха по-малките пазари в региона, които реализираха положителна (макар и не много висока) доходност. Румънският BET напредна с 4.4%, след еуфорията около FP и новолистнатия гигант Romgaz, а българският SOFIX добави 2.8%.
Силно представяне имаха и борсите в Сърбия (BELEX 15 поскъпна с 3.55%), Хърватска и Украйна реализираха ръстове под 1%. Русия реализира загуба от 5%, а турския фондов пазар отчете загуба от 2.4%. Полша е почти на 0 от началото на годината след ръст от малко над 2% през месеца.
IPO-то на газовата компания Romgaz, реализирано през месеца, набра 391 млн. евро при силен интерес от инвеститорите. Търговията на вторичен пазар, която започна през ноември бе много активна, като първия ден акциите на компанията приключиха с 15% над емисионната цена, достигайки междинно през деня и ръст от 20%.
През ноември бе стартирано IPO-то на полската държавна енергийна компания Energa. Полша привлече над 570 млн. евро от продажбата си на дял от 34.2% в третата по обем продажби полска електроразпределителна компания. Това е най-голямото IPO в Полша от повече от две години.
Глобалните пазари и суровини
През ноември продължи силното представяне на повечето пазари в Западна Европа и в САЩ. Американският фондов индекс S&P 500 прибави нови 2.8% към стойността си, като до този момент от началото на годината реализира над 26% ръст.
Силно поскъпване имаше и на акциите в Германия (4.1%), Дания (3.6%), Финландия (3.1%) и Швеция (2.3%), докато фондовите пазари във Франция (-0.1%) и Великобритания (-1.2%) се представиха негативно.
Изключително силен беше месецът за инвеститорите в японски акции. Пазарът в страната на изгряващото слънце нарасна с впечатляващите 9.3% през последните 30 дни, като така вече е на плюс 50% от началото на годината.
При големите развиващи се пазари картината продължава да е много смесена и перспективите не дотам ясни. Фондовият пазар в Китай показа сила втори пореден месец, като качи 3.7% през ноември.
Точно обратното беше при другите страни от акронима БРИК – Бразилия (-3.3%), Русия (-5%) и Индия (-1.8%), които затвориха на червено. Венецуела този месец отстъпи първото място по доходност и така в топ три по ръст са индексите в Кипър (15.7), Аржентина (10.7%) и Япония (9.3%).
И през изминалия ноември продължава смесеното и неубедително представяне на суровините. Ръстове имаше при природния газ, който качи 10.6% през месеца и вече е над 33% от края на 2012 г. насам.
Добре се представиха и някои от селскостопанските суровини като соя (5.5%), кафе (5.2%), какао (4.1%) и памук (2.8%). Силни спадове имаше в цените на индустриалните и ценните метали, като среброто и златото загубиха съответно -10.8% и -5.1%.