Чудотворните Богородици
Керван от поклонници пое още в неделя към Рилския манастир. Очаква се хиляди миряни да присъстват на тържествената служба в църквата навръх Рождество Христово.
В празничните дни полицията ще е накрак, за да регулира движението в района, да няма произшествия и задръствания в подстъпите към манастира. Дежурни екипи там ще имат още Спешният център, Пожарната служба, Природен парк "Рила".
"Хората да внимават как се придвижват към манастира, да паркират на определените за това места, да спазват указанията на нашите служители", предупреждават от полицията, цитирани от вестник "Стандарт".
В същото време монаси и служители на Рилския манастир правят здраво чистене за празника. Хиляди гости ще атакуват светата обител в Рила планина. Затова всичко тук ще свети. Готови да посрещнат многобройните хора са и хотелът "Царев връх", и страноприемницата (б.а. бившата туристическа спалня), и килиите в манастира.
А миряните търпеливо ще се наредят на опашка пред главната манастирска църква, за да се поклонят пред чудотворната икона на Света Богородица Осеновица (б.а. осеняваща), която е в центъра на храма "Рождество Богородично".
Те ще се помолят за здраве и благоденствие пред Божията майка. "Най-голямата забележителност на манастира е тази чудотворна икона. Всеки посетител иска да сведе глава пред нея, да намери утеха и решение на болките и проблемите си", категорични са монасите.
Чудотворната икона на Света Богородица е най-ценната придобивка на Рилския манастир. Още Неофит Рилски при посещението си в светата обител през далечната 1879 г. признава, че това е "най-важната старина".
Образът на Божията майка с младенеца върху лявата си ръка е в центъра на икона реликварии. Около нея в специални вдлъбнатини са разположени частици от мощите на 32 светии, чиито имена са изписани върху метални пластини.
Иконата "Света Богородица Осеновица" е с размери 52 см на 30 см и е почитана като истинска светиня от миряните заради нейните чудотворни и лечебни свойства.
Само два пъти в годината реликвата се изнася от църквата. По традиция иконата напуска дверите на храма на петия ден на Светлата седмица след Пасха и на 1 август, в началото на Богородичния пост. Единственото изключение бе на 12 май 2007 г., когато в София бе всенародната молитва за осъдените на смърт български медицински сестри в Либия, които по-късно се прибраха живи и здрави в родината си.
Хора от различна вяра изминават пътя до Рилския манастир, за да търсят изцеление при иконата на Божията майка. Пред нея непрекъснато горят две кандила. Тя самата е положена в чекмедже. От двете й страни има метални части, които са от сребро и са позлатени.
Вижте и Църкви и манастири, в които се сбъдват желания
Над иконата има голям иконопис, който възпроизвежда оригинала, но вместо частици от мощите на тяхното място са изрисувани портретите на светиите. В още по-голям мащаб е измайсторена стенописната украса на храма в откритата галерия вдясно от входа.
"Не е случайно, че всеки майстор е искал да изобрази тази светиня. Тя е известна от векове с чудесата, които стават благодарение на нея. Пристигат всякакви поклонници. Едни са болни, други се нуждаят от помощ. Всички търсят спасителната сила на Света Богородица", разказват монасите.
Необходимо е да се молиш искрено и да имаш силна вяра, за да получиш изцеление, допълват те. Иконата помага за лечението на различни болести. Малки деца, които не могат да проговорят, често са водени в църквата от родителите си.
"Малчуганите влизат с писъци в храма, но щом ги поставят върху чудодейната икона, притихват, дори заспиват. Успокояват се, а бързо след това проговарят. В три от тези случаи съм бил пряк свидетел", кълне се служител на манастира.
През целия ХIХ век чудотворната икона е спасявала от епидемии десетки селища. Болестите се редували постоянно. Ту холера ще удари някое село, ту ще го почерни чумата. Тогава управата на съответното населено място пишела молба до игумена на Рилския манастир да им бъде изпратена иконата "Света Богородица Осеновица", за да се сложи край на епидемията.
Запазени са редица такива документи от различни градове и села. Така Дупнишка община се примолила за иконата с писмо от 28 декември 1876 г., защото в района много хора погинали от тиф. Общинарите от Дупница не забравили да благодарят за помощта с ново писмо от 21 януари 1877 г.
По този начин иконата пропътувала хиляди километри не само в региона, но и из цялата страна. Спасявала от болести жителите на Самоков, Цапарева баня (б.а. Сапарева баня), Яхиново, Краинци, Кочериново, Джумая и много други села и паланки.
"Спасява и днес тези, които вярват в Бога и Божията майка. Затова иконата помогна и на нашите медицински сестри, които се прибраха в България", разкриват монасите.
Манастирът е извор на духовност, хората имат усещането за святост. Те са свикнали със стълпотворението от наши и чужди гости на големите християнски празници. "Всяка година на Рождество Христово е пълно с народ. Много семейства водят тук пеленачетата си.
Старци, които едва се крепят на краката си, също са в манастира. Похвално е, че пристигат много поклонници", допълват монасите.