Политическата криза в Турция се отрази изключително неблагоприятно на водещия борсов индек. Истанбулският индекс, съставен от 100-те водещи компании в страната, се понижи с 21% в доларово изражение от началото на месеца, с което загубата му за годината възлиза на 32%.

Понижението е най-голямо сред 90-те основни борсови индекси по света, следени от финансовото издание Bloomberg.

Нестабилността в южната ни съседка инициира поевтиняване на турската лира до безпрецедентни нива. Лирата поевтиня с 6.3% спрямо долара през този месец, като е най-поевтиняващата валута на развиваща се страна. През изминалата седмица лирата достигна исторически минимум спрямо долара при ниво от 2.1764 лири.

Кризата заплашва да заличи всички икономически постижения на Ердоган, направени през последното десетилетие и довели до първия инвестиционен рейтинг за страната от началото на 90-те години на миналия век.

Инвеститорите продават турски облигации при най-ускорени темпове от две години, което изпрати лихвите по двегодишните облигации до най-високото им ниво от 23 месеца насам – 10.17%.

Чуждестранните инвеститори са продали нетно облигации за 1.9 милиарда долара за двете седмици до 20 декември, намалявайки инвестициите си в този род облигации до 54 милиарда долара от 72 милиарда долара през март.

„Ако лихвите се задържат на подобни високи нива дълго време и валутата продължи да се обезценява, то определено това сериозно ще натежи на ръста на страната“, коментира Джулиан Римър, брокер в CF Global Trading, цитиран от Bloomberg.

Според някои инвеститори спадът в нивата на турските акции е добра възможност за евтини покупки, смятат анализатори от BlackRock Inc. - най-големият фонд за управление на пари в света, откъдето са добавили към позициите си в страната.

Кризата в Турция стартира на 17 декември с ареста на синовете на трима министри, както и на изпълнителния директор на държавната Turkiye Halk Bankasi AS в обвинения за подкупи, пране на пари, корупция и контрабанда на злато.

„Стартиралата криза в управляващата партия в Турция заплашва да разклати финансовата система не само на страната но и да се прехвърли впоследствие към паричните пазари на всички развиващи се страни“, коментира Майкъл Шаоул, изпълнителен директор на Marketfield Asset Management LLC, цитиран от Bloomberg.

Турският основен индекс беше големият печеливш от реформите на Ердоган пез последното десетилетие. Индексът на страната се повиши с 505% между март 2003 година и края на 2012 година. За сравнение за същия период индексът MSCI Emerging Market Index нарасна с 275%.