Азиатските индекси се насочват към спад за седмицата
Повечето азиатски индекси се насочват към спад за седмицата, след данни за свиване на търговският излишък на Китай. Индексът MSCI Asia Pacific се понижи минимално с 0.1% до 138.82 пункта, като загубата за седмицата е при ниво от 1.1%.
Пет акции се понижаваха за всеки три, които се повишаваха в Азия.
„Много голяма тежест се очаква да имат данните за заетостта и безработицата в САЩ, които ще бъдат оповестени днес“ според Стан Шаму, стратег в IG Ltd., цитиран от Bloomberg. “Позитивните данни подкрепят тезата, че е възможно Фед да прибегне до по-агресивно ограничаване на стимулите“, допълва още анализатора.
Японският Topix изгуби 0.2% от стойността си, а южнокорейският Kospi се понижи с 0.6%. Загуба от 0.5% регистрира и шанхайският основен индекс. Новозеландският NZX 50 Index се повиши с 1.1%, разграничавайки се от негативните настроения на пазарите.
Износът на Китай се е повишил с 4.3% през изминалия месец на годишна база, което се оказа под очакванията за ръст от 5%. В същото време вносът е нараснал с 8.3%, намалявайки търговския излишък на страната до 25.64 милиарда долара.
„Напоследък корелацията между ръста на щатската икономика и този на китайския износ е много слаба“ според Гари Еванс, глобален стратег в HSBC Holdings Plc. „Не бива да се мисли, че слабият износ на Китай е предвестник за слабост на световната икономика, а по-скоро че се дължи на специфични за страната фактори“.
Очакванията са щатската икономика да е добавила 197 000 работни места през миналия месец. С това новоразкритите работни места през изминалата година ще достигнат до 2.27 милиона, или най-много от 2005 година насам.
Изнесени вчера данни показаха понижение на броя на молбите за първоначалните помощи за безработица с 15 000 до 330 000 за периода до 4 януари.
Пшеницата се насочва към шесто седмично понижение, което е най-дългата му губеща серия от октомври 2011 година. Царевицата се насочва към 41-месечен минимум.
Златото с незабавна доставка регистрира повишение вчера, добавяйки към стойността си 0.5% до 1 235 долара за унция. Повишение от близо 1% отбеляза и цената на суровия петрол търгуван на щатските пазари.