Б. Грос: Свиване на политиката на Фед едва през 2016 г.
Японските индекси не съумяха да продължат с поскъпването си в първия ден от новата седмица, въпреки регистрираните нови исторически рекорди за щатските индекси в петък. Причината - йената регистрира известно поскъпване спрямо долара.
Повечето от останалите азиатски индекси регистрираха известни повишения, като изключение направи хонгконгският основен индекс.
Широкият индекс МSCI, следящ представянето в региона, се повиши с 0.4%, воден от повишението при южнокорейския с 0.7%.
Доларът поевтиня до нива под 100 йени, след като достигна най-високо ниво през изминалата седмица от 101 йени. Еврото загуби 0.6% от стойността си спрямо йената до 131.45 или далеч под най-високата си стойност за деня от 132.47 йени.
Австралийският долар поскъпна заради новините за реформи в банковия сектор в Китай - най-големият търговски партньор на Австралия. Австралиецът се търгува рано тази сутрин при нива от 0.9210, след като достигна най-високо ниво за деня от 0.9230.
Китайската централна банка премахна контрола върху лихвените нива по кредитите в дългоочакван ход, който може да понижи финансовите разходи на компаниите.
Златото продължи да поскъпва и отбеляза едномесечен връх при нива от 1 317.30 долара за унция, продължавайки да се възстановява от достигнатото си тригодишно дъно при ниво от 1 180.71 долара.
Според Бил Грос, ръководител на Pacific Investment Management Co., Фед няма да прибегне до свиване на паричната си политика до 2016 г.
Щатските държавни облигации регистрираха най-голямото си поскъпване от близо година насам, след като от резерва затвърдиха позицията си, че промяна на паричната политика ще се случи само при трайни признаци на възстановяване.
Лихвите по десетгодишните облигации се върнаха от най-високото си ниво, достигнато на 8 юли, след като Бернанке заяви пред Конгреса, че е „твърде рано, за да се правят някакви заключения“ относно това дали най-големият купувач на облигации ще промени политиката си от септември.
Междувременно фючърсите на щатския суров петрол поскъпнаха за четвърти пореден ден. Хеджфондовете завишиха бичите си залози върху суровината предвид на понижаващите се запаси в САЩ.
Това доведе до ситуация, при която щатският суров петрол се търгува на по-високи нива от брента за пръв път от 2010 г. В началото на тази година спредът между двата типа петрол достигаше над 20 долара.
Фючърсите на щатския суров петрол поскъпнаха с 44 цента до 108.49 долара за барел с доставка през август.