Йената поевтинява, австралиецът поскъпва
Йената задържа двудневната си загуба спрямо долара преди централната банка на Япония да сигнализира продължаване на либералната парична политика.
Търсенето на йени бе ограничено преди речта на Бернанке относно паричната политика на Фед пред Конгреса.
Австралийският долар поскъпна, след като инвеститорите намалиха очакванията си, че централната банка на страната ще понижи лихвите на срещата си през следващия месец.
Стенограмата от предходната среща на банката посочи опасения, че по-нататъшно поевтиняване на австралийската валута може да инициира повишение на инфлацията.
„Налице са известни очаквания за нов намек от страна на ръководителя на резерва за намаляване на стимулите от септември“, според Нориаки Мурао, управляващ директор на звеното на Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ в Ню Йорк, цитиран от Bloomberg.
“Ако това се случи, първоначалната реакция най-вероятно ще е на покупка на долари и продажби на йени“, допълва още специалистът.
Доларът се търгува при нива от 99.75 рано тази сутрин, поевтинявайки с близо 1% за последните две сесии.
Еврото се разменя при нива от около 1.3070, докато най-сериозно поскъпване спрямо зелените пари регистрира австралийската валута до нива от 0.9160 - поскъпване от 0.6%.
Индия повиши усилията си да подпомогне националната си валута, след като рупията се понижи до рекорден минимум. Това стана с повишение на лихвите в страната в действие, целящо намаляване на ликвидността, подобно на мерките на много от развиващите се пазари.
Централната банка оповести решението си вчера, след като ръководителят й Дуввури Суббарао по-рано през деня отмени речта си, за да се срещне с финансовия министър на страната.
След решението индийската валута отбеляза най-голямото си поскъпване от 10 месеца. Предприетото повишение на лихвите в Индия оставя Русия единствената страна от групата BRIC, където лихвите не се повишават.
Бразилия повиши на три пъти нивата на основните си лихви, а проблемите на паричния пазар в Китай изпрати лихвите по кредитите до рекордни нива през този месец.
„Важността на действието на повишение на лихвите в Индия сочи желанието на централната банка да действа и прави продажбите на късо на индийската валута по-скъпо начинание“, коментира анализаторът Джахангир Азиз от финансовата институция JPMorgan Chase & Co., цитиран от Bloomberg.
Индийската икономика отбеляза ръст от 5% за фискалната година до март, което бе най-ниското й ниво от 2003 г. насам, наранена от забавянето в темпа на инвестициите, вътрешното потребление и износа.
Слабото представяне на икономиката инициира поевтиняване на националната валута с 8.2% спрямо долара през тази година.