Финансовите съотношения на SOFIX и компонентите му
Индексът на сините чипове SOFIX се превърна вчера в най-повишаващият се световен борсов индекс от началото на годината. Това става след повишението му с близо 40% през миналата година. Естествено възниква въпросът надценен ли е индексът в момента.
Вижте още: Технически анализ на SOFIX
До голяма степен отговор на този въпрос ще ни дадат предстоящите отчети, като инвеститорите ще станат по-критични към резултатите на компонентите му.
След силното повишение в SOFIX обаче, съотношението цена-счетоводна стойност вече е над 1, повишавайки се до тази стойност за пръв път в петък.
Към настоящия момент съотношението е при ниво от 1.02. Традиционно е схващането, че стойност на съотношението под 1 сочи, че даден пазар или актив е подценен.
За сравнение преди една година съотношението цена-счетоводна стойност на SOFIX бе при 0.79, което караше редица специалисти да твърдят, че пазарът бе евтин.
Сериозно повишение имаме и при другия ключов показател, който се следи широко от инвестиционната общност – съотношението цена-печалба. То се повишава до 9.43 към вчерашна дата, спрямо 5.33 преди година.
Все още тези финансови оценки не са необосновано високи и са съпоставими с пазарите в развиваща се Европа. За да не станат проблем пред пазара обаче, трябва да започнем да ставаме свидетели на ръст в печалбите на компаниите, които да оправдаят по-нататъшен ръст на индекса, без да ставаме свидетели на „разтегнати финансови оценки“ при компонентите му.
Ето и какви са съотношенията цена-печалба и цена-счетоводна стойност (на база на историческите данни за последната година) при компонентите на SOFIX преди началото на отчетния сезон през следващата седмица.
* данни bse-sofia.bg
Както се вижда от таблицата половината от компонентите на индекса са с по-ниско съотношение цена-печалба от това на самия индекс. Прави впечатление, че двете компании с най-ниско съотношение цена-печалба са тези и с най-ниско съотношение цена-счетоводна стойност.