Кои градове са най-атрактивни за живот за младите на възраст между 15 и 30 години – това оценява индексът YouthfulCities, който класира най-големите градове по 80 индикатора, включващи бизнес, забавления и условия за живот, спорт и култура и др.

„Повече от половината от световното население е на възраст под 30 години и половината от него живее в градовете“, съобщи един от създателите на индекса Робърт Бърнард. „Ясно е, че градовете ще определят нашия свят. Както е ясно и че градовете, които ще процъфтяват и просперират, ще са тези, които знаят как да привлекат и дадат възможност на младите“.

По отношение на победителя в класацията Бърнард допълва: „Това е един от градовете с най-голямо разнообразие в света. Има страхотни филмови и музикални сцени и е един от най-развитите градове в сферата на цифровите технологии. От икономическа гледна точка той е много добро място, дори спрямо щатските си съперници“

Вижте още: Градовете с най-честни жители

Ето и градовете, които успяха да влязат в топ 10 като най-подходящи за младите хора за 2014 г.:

10. Сеул

Южнокорейската столица се нареди на десето място в генералното класиране, след като спечели първо място в категорията за устойчиво развитие. Градът с над 10 милиона жители е инвестирал време и пари в научни изследвания и инициативи за устойчиво развитие, с акцент върху зелените технологии и достъп до зелена енергия. Пример за този ангажимент е проектът за реставрация Cheonggyecheon, при който е разрушена цяла магистрала и е възстановен 5.8 км подземен воден канал, за да се създаде пешеходен зелен коридор.

9. Токио

Японската столица зае първо място в категорията „икономически статус“. Оживеният и доста скъп мегаполис също така се нареди сред 25-те града с най-голямо гражданско участие. Токио е и един от градовете с най-голям глад за нови технологии: в него се организира най-мащабното събитие за роботи в света Tokyo International Robot Exhibition. С 30 млн. население на възраст над 65 години, което се очаква да се повишава в следващите години, Япония бърза да се предпази от евентуална криза, изпитвайки възможностите на технологиите.

8. Лос Анджелис.

Американската мечта е жива в Лос Анджелис, който зае първо място в категория „предприемачество“ сред младежите с над 800 старата на територията си. Градът е също така дом на Силициевия плаж- технологична общност, простираща от плажа Венис до Санта Моника, в която малки начеващи компании се конкурират с гиганти като Google. Университетите на района на Лос Анджелис създават повече дипломирани инженери, отколкото Силициевата долина, и властите се стремят да използват този талант. Търговската камара на Лос Анджелис например стартира борсата Bixel Exchange, за да помогне на млади предприемачи да се развиват и растат, свързвайки ги с правителството и частни компании като Microsoft и Siemens.

7.Лондон.

Британската столица зае второ място в категорията „многообразие“ и първо място в Европа по устойчиво развитие. Лондон, в който се говорят над 300 езици, планира да създаде глобален център за високи постижения в градските иновации. Този център ще търси начини да интегрира градските услуги, от транспорта и електроенергията до здравеопазването и обществената безопасност, в опит да се даде тласък на икономиката, опазването на околната среда и подобряването на качеството на живот.

Лондон също е лидер в областта на зелената архитектура. Примерите включват първият в света небостъргач с вградени вятърни турбини, и Central St Giles - сграда, която използва биомаса от дървесни пелети по устойчив начин, и има зелени покриви, които поглъщат валежи и предотвратяват на нагряването ѝ през лятото.

6.Чикаго

Чикаго завърши втори в категориите публични пространства, спорт и игри. Градът приютява 580 парка, над 8 000 акра зелени площи и има дълга история по отношение на зелените технологии. През 2001 г. сградата на Градския съвет на Чикаго стана първата общинска сграда в САЩ със зелен покрив. Освен това градът учреди Chicago Innovation Award – годишно състезание, което се стреми да насърчи създаването на нови технологии и да отдаде признание на най-напредничаво мислещи бизнеси в района на Чикаго

5. Париж.

Градът на светлината зае първо място в категорията мода и изкуства и едно от челните места по достъп до цифрови технологии. През 2016 г. френската столица ще стане дом на най-големия цифров бизнес инкубатор в света: на площ от 30 000 кв. м реновираната товарна гара Halle Freyssinet ще събере под един покрив над 1000 стартапа. Организаторите на проекта се надяват, че той ще "насърчи развитието на цялата цифрова екосистема чрез улесняване на обмена на опит и знания." Седмицата на модата в Париж и многобройните музеи и исторически забележителности допълват атмосферата на столицата на Франция.

4. Далас.

Далас зае първо място в категориите публични пространства, спорт и игри и второ по предприемачество. През октомври 2012 г. в града бе открит Klyde Warren Park като част от ангажимента на Далас за разкрасяване на града с 1.2 милиона души. Построен върху магистрала с осем платна, петакровият парк разполага с разнообразие от 37 местни растителни вида и 322 вида дървета, създавайки градски оазис на място на засилен трафик и автомобилни газове.

3. Ню Йорк

Голямата ябълка е градът, осигуряващ най-висока трудова заетост на младежите в света. През 2013 г. програмата за лятна младежка заетост на града създаде над 35 000 работни места за младежи на възраст между 14 и 24 години. Градът също се представя много силно в областта на образованието, като успя да увеличи използването на онлайн обучение, давайки достъп на учители, ученици и родители до съвременни образователни ресурси, както в класната стая, така и у дома.

2. Берлин.

Германската столицата е на първо място в категория музика и кино. Берлин е град с денонощна клубна сцена и големи филмови събития като Berlin International Film Festival. Удобната система за обществен транспорт на града също се отрази на високото му класиране. Над 82 процента от жителите на Берлин живеят на по-малко от 300 метра от спирки на градски транспорт, а през 2012 г. той печели наградата Access City на Европейската комисия. Власите планират до 2020 г. всички станции на метрото да бъдат достъпни за инвалидни колички.

1.Торонто.

Това е най-добрият град за млади хора в света! Той спечели първо място в категориите многообразие, достъп до цифрови технологии, младежка заетост, достъп до финансови услуги за младите, икономически статус, храна, нощен живот. Има над 600 стартиращи компании в Торонто, който редовно е обявяван за едно от най-добрите места в света, за развитието на технологичен бизнес.

Градът е и дом на такива инициативи като Extreme Startups, програма, която осигурява на малките предприятия наставнически услуги, офиси и значително финансиране в замяна на собствен капитал. Друга специална програма цели приобщаването на младите хора към интернет, а всяка обществена библиотека в Торонто има безплатен Wi-Fi достъп.

Прочетете повече на: Париж е най-добрият град за студенти