Давос прогнозира по-бърз растеж тази година
44-ата сесия на Световния икономически форум се откри в швейцарския град Давос днес. В него участват над 2500 представители на властови структури, бизнес елити и обществени организации от близо 100 страни.
Прогнозите са за по-бърз растеж тази година, но икономическата криза ще продължи да отеква в швейцарския планински курорт Давос, събрал най-богатите в света да обсъдят доколко стабилно е икономическото възстановяване, информира ДПА и Дарик.
Участието си във форума са потвърдили вече над 40 държавни и правителствени лидери, сред които президентката на Бразилия Дилма Русеф, южнокорейската й колега Пак Гън-хе, президентът на Мексико Енрике Пеня Нието, премиерът на Великобритания Дейвид Камерън, на Италия - Енрико Лета, на Япония - Шиндзо Абе.
Възгледите си за глобалните предизвикателства и бъдещето на Близкия Изток ще представят президентът на Иран Хасан Рохани, президентът и премиерът на Израел Шимон Перес и Бенямин Нетаняху. В икономическия форум ще се включи и генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, който ще говори и в Монтрьо на конференцията, посветена на Сирия.
Около 3000 военни ще бъдат разположени в кантона Граубюнден, където се провежда срещата, съобщи швейцарското министерство на отбраната, цитирано от АФП.
По-рано папа Франциск изпрати послание до участниците в Световния икономически форум в Давос с призив да осигурят по-справедливо разпределение на благата в интерес на обикновените хора. „Не трябва да се допуска разхищаването на храна и хиляди хора да умират от глад всеки ден”, се казва в посланието му до форума, предадоха АФП и Ройтерс
„Също така няма как да не се развълнуваме от съдбата на толкова много бежанци, които търсят минимални условия на живот и не само не намират гостоприемство, но често пъти загиват трагично, докато пътуват от едно място на друго”, добавя папата. „Обръщам се към вас да гарантирате, че богатството ще служи на човечеството, а няма да го управлява. Растежът на равенството иска нещо повече от икономически растеж. То иска и решения, механизми и процеси, насочени към по-добро разпределение на богатството, създаването на нови работни места и насърчаване на бедните, което да е нещо повече от простата нагласа за социални помощи”, изтъква папата.
Неравенството се задълбочава от 80-те години, но проблемът дойде на дневен ред едва след избухването на финансовата криза през 2008 г., отбелязва БТА. Растящата безработица и липса на перспективи за младите хора подхранват протести от Тайланд до Бразилия. 85-те най-богати хора в света сега имат толкова богатства, колкото по-бедната половина от човечеството, или 3.5 милиарда души, сочи публикуван тази седмица доклад на благотворителната организация Oxfam.