Давос за първи път ще се фокусира върху социалното неравенство
Много богатите и влиятелни участници в Световния икономически форум в Давос ще се фокусират за първи път, между сряда, 22 януари, и събота, 25 януари, върху риска, който представлява задълбочаването на социалното неравенство за световната стабилност.
След като дълго смяташе, че неравенството на доходите е необходимо за възнаграждаване на талантите и стимулиране на иновациите, Форумът в Давос започва да се вслушва в икономистите, начело с нобеловия лауреат Джоузеф Стиглиц и бившия шеф на Световната банка Франсоа Бургиньон, които предупреждават за опасността разривът между бедни и богати да се увеличи, съобщава в. Le Monde.
В своя дневен ред за 2014 г., публикуван през ноември 2013 г., Световният икономически форум определи растящата несъразмерност на доходите на второ място сред най-големите рискове за социалната стабилност и сигурността на планетата, заедно с бюджетните кризи, евентуална водна криза и "кибергедон" (срив на компютърните системи с катастрофални последствияза световната икономика).
Запитана в понеделник от Financial Times, директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард призова участниците във Форума в Давос да обърнат внимание, че „в твърде много страни, от ползите от растежа се възползваха твърде малко хора, което не е вярната рецепта за стабилност и устойчивост“ на световния икономически растеж.
Неправителствената организация Oxfam също се възползва от случая, за да оповести днес доклад, в който се казва, че степента на икономическо неравенство преминава „необходимото за прогреса и растежа“. Концентрацията на богатство „заплашва да лиши стотици милиони хора от плодовете на техния талант и работа“.
Състоянието на най-богатия 1% от човечеството достигна 110 трлн. долара, толкова колкото на е състоянието на 99% от останалите, изчисляват от организацията. По-подробно с доклада на Oxfam, можете да се запознаете тук.