Йената поевтинява спрямо основните валути
Йената поевтиня спрямо 16-те най-търгувани валути на фона на усилията на Турция и Китай, които успокоиха финансовите пазари.
Йената изгуби част от стойността си, след като привлекателността й като валута убежище намаля на фона на спекулациите, че централната банка на Турция ще вдигне основната си лихва на извънредна среща днес и след като най-голямата китайска банка обяви, че нейни клиенти, инвестирали в предлаган от нея фонд, ще могат да си върнат изгубените пари.
Доларът поскъпна спрямо йената преди започващата днес двудневна среща на Федералния резерв на фона на прогнозите, че централната банка ще ограничи количеството на изкупуваните всеки месец държавни облигации с 10 млрд. долара. Британският паунд бе близо до най-високото си ниво от май 2011 г. спрямо долара преди очакваните днес данни, които според прогнозите ще покажат, че икономическият растеж в страната се е ускорил.
Йената поевтиня с 0.1% до 102.65 йени за долар. Японската валута падна с 0.2% вчера, след като докосна нивото от 101.77 пункта, което бе най-високото от 6 декември насам. Йената изгуби 0.1% до 140.42 спрямо еврото, след като вчера стигна 139.20 йени за долар, което бе най-високото ниво от 6 декември насам. Доларът се търгуваше на ниво от 1.3679 спрямо еврото в сравнение с 1.3673 вчера.
Австралийският долар поскъпна с 0.6% до 90.16 йени след повишението от 0.9% вчера, което бе най-голямото от повече от месец. Австралийската валута се повиши с 0.5% до 87.85 щатски цента.
Азиатско-тихоокеанският индекс MSCI Asia Pacific Index остана почти без промяна, след като бе изгубил 3.7% в предходните три дни.
Централната банка на Турция обяви вчера, че ще “вземе необходимите мерки за ценова стабилност” на извънредна среща днес, подхранвайки спекулациите, че може да направи всичко от вдигането на лихвите с 3 процентни пункта до налагането на капиталови ограничения. Решението на банката от миналата седмица да не увеличава лихвата беше отчасти причина за най-голямото седмично поевтиняване на валутата от близо четири години.
Споразумение за покриване на загубите на инвеститорите в компания за доверително управление, рекламирана от Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), разсея част от опасенията от сенчестия характер на китайската банкова система.
Британският паунд поскъпва спрямо 13 от 16-те най-търгувани валути от началото на годината на фона на признаците, че състоянието на британската икономика се подобрява. БВП на страната вероятно е нараснал с 2.8% на годишна база през четвъртото тримесечие, според икономисти участвали в проучване на Bloomberg. Това би бил най-високият ръст от първото тримесечие на 2008 г.
Паундът поскъпна с 0.2% до 1.6610 долара. Британската валута се оскъпи до 1.6668 долара на 24 януари, което бе най-високото й ниво от май 2011 г.