Продават фабриката на Шиндлер
Фабриката на Оскар Шиндлер се продава, а Блахослав Каспар знае, че продажбата ще е трудна.
Кметът на Бърненец, малко градче с население от 1 300 души в Източна Чехия, твърди, че порутеният комплекс би бил идеално място за развиването на всякакъв вид лека индустрия. Според него сградата би могла да бъде и музей на Холокоста.
Фабриката е принадлежала на Шиндлер - чешко-германски индустриалец, шпионин и член на нацистката партия, който укрива около 1 200 евреи в нея в последните месеци на Втората Световна война. Тяхната история е разказана в наградения с Оскар филм на Стивън Спилбърг „Списъка на Шиндлер“.
Комплексът разполага с истински потенциал според Каспар, който обаче признава пред Bloomberg, че в момента бившата фабрика изглежда като „Дрезден след бомбардировките“.
Комплексът е бил обект на близо 100 граждански и криминални дела, откакто фалира преди 10 години. Според Каспар тези съдебно спорове са близо до разрешаване и твърди, че градчето ще го предложи срещу символична сума на потенциален инвеститор, който разполага с ресурси, за да го разчисти и да създаде разкрие работни места в намиращото се на 120 км от Прага градче.
Шиндлер, който имал фабрика за съдове за готвене в Краков, в която се произвеждали оръжия, мести завода и еврейските си работници в Бърненец през 1944 г., докато Съветската армия приближава Полша.
Първоначално фабриката в Бърненец е била текстилен завод, собственост на еврейско семейство, но е предоставена на Шиндлер заради връзките му с Абвера, военното разузнаване и контраразузнаване на Германия. Той успява да спаси много от служителите си от преместване в Аушвиц, като казва на германското правителство, че те са квалифицирани работници.
След войната Шиндлер напуска Чехословакия, където е издирван като военопрестъпник, заради принадлежността си към германските тайни служби. Той отива първо в Германия, а след това в Южна Америка, където има поредица от неуспешни бизнес начинания. През 1962 г. в негова чест е засадено дръвче в Яд Вашем, Мемориала на Холокоста в Йерусаим.
Фабриката в Бърненец е национализирана, след като комунистите завземат властта в Чехословакия през 1948 г. Текстилна компания на име Vitka остава основният работодател в региона до средата на 90-те години, когато се препъва по пътя на Чехия към капитализма. Някога успешният доставчик на незапалими калъфи за седалки на автомобили за Skoda и Чешките авиолинии сменя няколко собственика за кратко време и фалира през 2004 г.
В днешно време оборудването във фабриката е откраднато, прозорците са изпочупени, а масивните врати от ерата на Втората световна война са разглобени и изнесени. Покривът на бившата фабрика е пробит, а на земята има остатъци от бои и най-различни отровни материали. За обновяването на завода ще са необходими около 40 млн. чешки крони (2 млн. долара) според Каспар.
“Това е една трагедия за града и за целия регион,” казва Каспар. “Фабриката се превърна в огромно бреме за нас. Има нужда от инвеститор, който да я обнови и да създаде нови работни места за местните.”
Евентуалната продажба на комплекса ще даде ход и на плана на Каспар да създаде Мемориал на Холокоста, като превърне една от постройките е музей.