Дипломатическа мисия в Киев от ЕС, САЩ започнаха със санкциите
Властите в Украйна са поканили министрите на външните работи на Германия, Франция и Полша да посетят Киев, за да има по-балансиран подход от страна на Запада към ситуацията в страната.
Това каза в интервю за Си Ен Ен министърът на външните работи на Украйна Леонид Кожара. Той проведе вчера специален брифинг за акредитираните в Киев дипломати.
Кожара напомни, че е наясно, че подходът от страна на Запада към ситуацията в Украйна е въпрос и на възприятия и затова каза, че е поканил външните министри на тези три страни. БГНЕС припомня, че поредната дипломатическа мисия на ЕС пристига в Киев сутринта.
В нея участват външните министри на Полша, Германия и Франция. Те трябва за около 4 часа да се срещнат с представители на правителството на страната, лидерите на опозицията и да си съставят мнение за случващото се там.
След това трябва да представят своя доклад пред останалите си колеги от ЕС, веднага след пристигането си в Брюксел. Във връзка с това бе съобщено и че началото на извънредната среща на министрите на външните работи на на страните от ЕС в Брюксел, посветена на обстановката в Украйна и целесъобразността от въвеждане на санкции, се отлага с 1 час.
"От времето на "Оранжевата революция" опозицията в Украйна се счита за проевропейска и продемократическа политическа сила и обратно, всичко, отнасящо се до управляващите партии се възприемаше като антиевропейско и антидемократично. Това изобщо не е вярно", отбелаза Кожара.
"Ето защо ние искаме външни министри (от ЕС) да дойдат в Украйна и да видят със собствените си очи, за да си съставят мнение", подчерта той.
"Тук в Украйна ние не изпитваме пряко влияние от страна на Русия. Нещо повече, днес в Киев идват повече посетители от Запада, отколкото от Изток. Украинският народ не иска да става разменна монета в геополитическата игра между Запада и Изтока", каза още той.
"Да решават своята съдба самостоятелно, това е неотменно право на украинците", подчерта той. "Разбира се, всяка инициатива, допринасяща за начало на мирен диалог, ще бъде приветствана".
Начало на такъв диалог бе изразено и след срещата на президента Виктор Янукович с представители на опозицията. По време на преговорите на президента с лидерите на опозицията Аресений Яценюк ("Баткивщина"), Виталий Кличко ("УДАР") и Олег Тягнибок ("Свобода") е постигнато споразумение "за примирие и начало на процес на преговори". Това съобщи пресслужбата на украинския държавен глава.
"Завърши срещата на президента на Украйна Виктор Янукович с председателя на Върховната Рада на Украйна Владимир Рибаков и членове на работната група по урегулирането на политическата криза. В резултат на срещата страните обявиха примирие и начало на преговорен процес с цел прекратяване на кръвопролитията, стабилизиране на ситуацията в държавата заради гражданския мир", се казва в разпространеното изявление на президентската пресслужба.
Междувременно бе съобщено, че САЩ са наложили санкции срещу 20 високопоставени длъжностни лица от Украйна, които по мнението на Вашингтон са виновни за ескалацията на насилието и нарушаването на човешките права в страната.
Както съобщи официален представител на администрацията, за тези лица е забранено стъпването на американска територия - те няма да получат визи за САЩ.
Решението да бъдат лишени от американски визи бе взето на основание на Закона за имиграцията, който позволява да се предприемат такива стъпки по външнополитически съображения, уточни американският представител на брифинг за журналисти в Украйна в телеконферентен режим.
По-рано и президентът на САЩ Барак Обама изрази твърда позиция по отношение на събитията в Киев. Той предупреди за последствията от насилието в Украйна и подчерта, че властите трябва да гарантират на мирно протестиращите правото на изразяване без страх от репресии.
"Искам да съм много ясен, ние ще наблюдаваме отблизо развитието на ситуацията през следващите дни в Украйна и очакваме от украинското правителство да покаже въздържаност, да не прибягва до насилие спрямо мирно протестиращите", заяви американският държавен глава, който е на посещение в Мексико.
"Призовавам незабавно украинското правителство да излегне всякакво ново насилие", се казва в комюнике на генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен по повод сблъсъците между полиция и протестиращи, при които във вторник в Киев загинаха 26 души.
Президентът Виктор Янукович смени командващия армията, който заяви, че "никой няма право да използва въоръжени сили, за да ограничава правата на гражданите". Сега в рамките на извънредни събития армията вече може да използва оръжие.
"Ако армията се намеси срещу опозицията, връзките на Украйна с НАТО ще бъдат сериозно засегнати", предупреди Расмусен.
Канада затвори временно за неопределено време посолството си в Украйна. На официалния сайт не се уточняват причините за това решение.
Привечер зам. началникът на Главно следствено управление на министерството на вътрешните работи Олег Татаров съобщи, че "група неизвестни лица, въоръжени с палки, е нахлуло в посолството на Канада, където започнали да чупят имуществото.
Според него злосторниците се опитали да нанесат нелесни повреди на персонала на посолството. Говорителят на канадското министерство на външните работи Едам Ходж заяви, че правителството на Канада няма претенции към "групата демонстранти, укрили се в канадското посолство в Киев".
По думите му нищо не е заплашвало сигурността на служителите на посолството. Според него укрилите се в страната протестиращи се държат мирно, не нанасят щети и не вредят на служителите (на посолството).