Има ли връзка между съотношението P/E и ръста в цената?
Едно от най-гледаните на борсата съотношения е това на цената-печалба (PE). И все още съществуват спорове кои компании са по-добра инвестиционна алтернатива - тези с ниско или високо съотношение.
В основата на тези спорове стои схващането, че компаниите с традиционно ниско съотношение цена-печалба са по-зрели и се отличават с по-ниски темпове на ръст. И обратното – компаниите с по-високо съотношение Р/E традиционно са такива с ускорен темп на растеж на резултатите си.
Ние ще проверим как стоят нещата на БФБ и дали компаниите с по-ниско или по-високо съотношение се представят по-добре.
За целта ще разгледаме периода от началото на миналата година, който бе изключително положителен за индекса на сините чипове SOFIX.
За разглеждания период индексът е поскъпнал с над 60%, което е сериозен ръст и в рамките на който можем да видим дали има ясно изразена тенденция на по-добро представяне на компаниите с ниско или високо съотношение.
Повишението в нивото на индекса на фона на значително по-слабия ръст в печалбата на компаниите доведе до значително влошаване на съотношението цена-печалба на SOFIX.
Към днешна дата съотношението е при ниво от 10.82, което е най-високо от няколко години насам. За сравнение в средата на 2012 година съотношението бе при няколкогодишно дъно от 5.7, като е нараснало около два пъти за година и осем месеца.
* Данни: bse-sofia.bg
Както се вижда от таблицата по-горе, четири компании са отбелязали повишение от около 150% или повече за разглеждания период от година и два месеца. Първите две места са окупирани от банките ПИБ и ЦКБ с повишения съответно от 182 и 157%.
Следват дружествата Зърнени Храни и Химимпорт, които попълват имената на поскъпналите с над 150% дружества. Прави впечатление, че три от дружествата са от групата на Химимпорт.
Банките са с по-високо съотношение от средното за индекса в момента. Трябва да се отбележи факта, че когато стартира поскъпването им, те се отличаваха със съотношения цена-печалба значително по-ниски от средното на индекса.
Другите две дружества от четирите са със съотношения цена-печалба значително по-ниски от това на индекса.
Средното съотношение цена-печалба на четирите дружества е 9.12 или близко до това на SOFIX.
Четирите дружества в дъното на класацията, чиито акции са поскъпнали с най-малко, са със средно съотношение цена-печалба от 13.5, което е над средното на индекса.
Може да се каже, че неслучайно инвеститорите очакват с изключителен интерес консолидираните отчети на дружествата и редица специалисти изразяват мнението, че те могат да раздвижат пазара. Причината – те ще покажат кои компании проявяват трайна тенденция на подобряване на резултатите си, което ще е критично за евентуално продължение в ръста на цените на акциите им.
Идеалният вариант за инвеститорите е откриване на компания с добър ръст на резултатите и съотношение цена-печалба по-ниско или съпоставимо с това на индекса.