Най-заможни в Германия: неженени мъже на около 60 години
Най-заможни в Германия са неженените мъже на около 60 години. 10% от германците притежават най-малко по 217 000 евро на човек, 20% пък нямат абсолютно никакво имущество. Какво още сочи статистиката? Отговор на тази въпрос дава анализ на Deutsche Welle.
Германската икономика се развива добре, броят на безработните в страната намалява. Въпреки това в Германия продължава да зее дълбока пропаст между бедни и богати. Според едно актуално проучване на германския Институт за икономически изследвания, от 2002 до 2012 в това отношение не е настъпила никаква промяна. От него става също така ясно, че Федералната република е европейската страна с най-неравномерното разпределение на богатството. По-голямо е неравенството в САЩ и Китай. Изследването не включва богатството на германските милиардери и мултимилиардери. Затова е твърде възможно неравенството реално да е още по-голямо, отколкото сочи проучването.
Кой в Германия е най-богат?
През 2012-та най-богатите германци (1 процент от населението) са притежавали най-малко по 817 000 евро на човек. След тях се нарежда групата на други 10% от населението, които са притежавали най-малко по 217 000 евро на човек. Същевременно една пета от германците нямат никакво имущество, сочат резултатите от изследването.
Германците от старите (западни) провинции са по-богати от живеещите в източната част на страната. Мъжете пък са по-заможни от жените - средностатистическият германец притежава 97 000 евро, а средностатистическата германка - с 27 000 евро по-малко. От проучването става още ясно, че самотните мъже на около 60 години са най-богатите германци.
През 2012-та германците са можели да се похвалят с общо богатство от 6,3 трилиона евро (6 300 милиарда), като стойността на притежаваните от тях недвижими имоти представлява 5,1 трилиона от тях. 40% от германците живеят в собствено жилище, 10 на сто притежават и поне още една недвижимост - земя, вила или производствено помещение.
Всеки втори германец има и спестявания - средно по 29 000 евро. Авторите на изследването са установили, че броят на хората със спестовни влогове, в които събират пари за старини, се увеличава. Сумите в тях обаче са по-скоро незначителни.
От проучването на Института за икономически изследвания става също така ясно, че за 10 години безработните в Германия са обеднели още повече. През 2012 година 66% от хората от тази група не са имали никакви спестявания. Това се дължи на факта, че от няколко години насам социалните помощи, т.нар. Харц-IV, започват да се изплащат едва след като нуждаещите се изразходват всичките си лични спестявания.
Какво се вижда зад фасадата?
Вестник "Нойе Рур Цайтунг" коментира, че с богатство от 6,3 трилиона евро германците са добре, даже много добре, и няма от какво толкова да се оплакват. При по-внимателно вглеждане обаче се оказва, че големите парчета от тортата получават една много малка част от германските граждани, а една пета от тях нямат нищо, а някои дори и дължат пари. Други пък са застрашени от бедност на старини, въпреки че работят. Зад фасадата на богатата Федерална република дебне проблемът с бедността, който един ден може да разруши социалния мир в страната, коментира изданието.