Йената запазва ръста си спрямо основните валути
Йената запази ръста си от вчера спрямо повечето основни валути, след като индексът на икономическите изненади за Китай падна до деветмесечно дъно, което подчерта опасенията за състоянието на азиатската икономика и понижи цените на суровините.
Йената поскъпна в четвърти пореден ден спрямо австралийския долар преди очакваните утре данни за продажбите на дребно и фабричното производство в Китай. Търсенето на йената бе подсилено и от конфликта в Украйна. Австралийският долар поевтиня, след като данни показаха спад в бизнес нагласите. Новозеландският долар запази ръста си за месеца на фона на очакванията, че централната банка утре ще повиши основната си лихва.
Йената остана почти без промяна на ниво от 103.05 спрямо долара, след като вчера поскъпна с 0.2%. Японската валута се търгуваше на ниво от 142.76 спрямо еврото в сравнение със 142.78 вчера. Еврото се разменяше срещу 1.3853 долара, след като докосна нивото от 1.3915 на 7 март, което бе най-високото от октомври 2011 г.
Индексът на Deutsche Bank AG, който следи волатилността при девет основни валутни двойки падна до 7.17% и на на път да достигне най-ниското си ниво от декември 2012 г.
Индексът на икономическите изненади на Citigroup Inc. за Китай се понижи до минус 56.9 на 10 март, което е най-ниското му ниво от юни миналата година.
Износът на Китай неочаквано бележи спад от 18.1% на годишна база през февруари, показаха данни на 8 март. Вносът се е повишил с 10.1%, вследствие на което търговският дефицит за месеца бе 23 млрд. долара. Китай е най-големият потребител на метали в света, а Австралия е нейният най-голям търговски партньор.
Австралийският долар падна с 0.1% до 92.38 йени и поевтиня с 0.1% до 89.65 щатски цента.
Германия предупреди Русия, че трябва да промени курса на политиката си спрямо Кримския полуостров до следващата седмица или рискува да й бъдат наложени още санкции. Сваленият украински президент Виктор Янукович предупреди за вероятността от избухването на гражданска война.
Еврото се търгуваше близо до най-високото си ниво от от близо 2.5 г. преди очакваните днес данни, които могат да покажат, че перспективите за промишленото производство се подобряват. Производството в еврозоната е отбелязало ръст от 0.5% през януари, според осреднените прогнози на икономисти, участвали в проучване на Bloomberg.
Азиатско-тихоокеанският индекс MSCI Asia Pacific Index днес падна с 1.3%.