Азиатските индекси се повишиха, възстановявайки се от най-големия си спад от август миналата година, отбелязан вчера. Индексът, следящ представянето на пазарите в региона, добави 0.7% към стойността си до ниво от 452.10 пункта.

Той загуби 1.7% от стойността си вчера, с което загубата му от началото на годината възлезе на 4.1%. Данни за забавянето на икономиката на Китай до голяма степен предопределиха понижението.

„Пазарите имат много да наваксват с неофициалната промяна на политиката на щатския резерв в средата на следващата година“, коментира Тим Шрьодерс от Pengana Capital Ltd., цитиран от Bloomberg. “Едва ли искате да сте на пазара още дълго. Не сме прекомерно песимисти, но трябва да се съобразяваме с промяната на динамиките. Фокусът в понеделник отново ще е към Китай“, допълва анализатора.

Хонконгският Hang Seng Index и южнокорейският Kospi добавиха по 0.8% към стойността си, а сингапурският основен индекс се повиши с 0.9%. Шанхайският основен индекс добави 2.2% към стойността си.

Фондовете инвестиращи в Китай са отчели рекорден отлив на капитали от 1.5 милиарда долара за седмицата до 19-ти март, от които 1.3 милиарда долара са били от индексни фондове базирани на китайския пазар.

Вчера щатските индекси приключиха на положителна територия, като днес тези на широкия индекс отново се търгуват леко нагоре и близо до исторически най-високите стойности на показателя.

Компаниите от индекса MSCI Asia Pacific се търгуват при съотношение цена-прогнозирана за тази година печалба от 11.8, на фона на 15.9 за компонентите на S&P 500 и 14.6 за тези от европейския индекс Stoxx Europe 600 Index, според данни на Bloomberg.

Златото отбеляза повишение от 0.6% до 1 335 долара за унция, след като силното поевтиняване на метала инициира покупки от страна на инвеститорите. От началото на седмицата суровината е загубила 3.6%.

Петролът се насочва към третото си седмично понижение, след като запасите на суровината в САЩ са се повишили до най-високото си ниво от ноември насам.

Щатските фючърси на суровия петрол с доставка през май се търгуват при нива от 98.25 долара за барел, а тези на петролът тип брент при 106 долара за барел с доставка през май.