Трагедията с малайзийския самолет може никога да не бъде разкрита
Мистерията с изчезването на малайзийския самолет може никога да не бъде разгадана, предупреди началникът на малайзийската национална полиция Халид Абу Бакар.
Той посочи, че разследването се води по четири версии - похищение, саботаж, лични или психологически проблеми на хората в самолета, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Полицейският началник намекна, че продължаващото три седмици криминално разследване засега не е дало резултати и призова:
„Дайте ни още време, но може дори да не узнаем истинската причина за инцидента”.
Същевременно министерството на транспорта на Малайзия публикува разпечатка на комуникацията между екипажа на самолета и диспечерите от Куала Лумпур, предаде Ройтерс. Връзката е продължила близо 50 минути и последните думи са от пилотската кабина и гласят:
"Лека нощ, полет 370 на малайзийските авиолинии".
Т.нар. черни кутии на летателните апарати трябва да бъдат усъвършенствани, така че не само да съхраняват полетната информация, но и да я предават периодично на земята, заяви малайзийският министър на комуникациите Ахмад Шабери бин Чик на конференция на ООН в Дубай.
Международният телекомуникационен съюз към ООН трябва да разработи технологични стандарти за съхраняването на тази информация в бази данни и тя да може да бъде извлечена, ако черните кутии не бъдат намерени след инцидент, каза Бин Чик пред конференцията на съюза.
По думите му комуникационните технологии "са се развили драстично през последните пет години", а положението с черните кутии "остава непроменено от повече от 30 г".
Вчера в австралийския град Пърт започна работа обединен междуведомствен център, който ще координира международните усилия по издирване на малайзийския "Боинг-777-200" с 239 души на борда, който изчезна на 7 март. Центърът ще съобщава оперативна информация за хода на търсенето, което се извършва в район от Индийския океан на около 1800 км от западното крайбрежие на Австралия.
В момента в издирвателната операция участват самолети на седем страни - Австралия, Китай, Нова Зеландия, Малайзия, САЩ, Южна Корея и Япония. Над зоната за търсене на отломки от лайнер летят 10 самолета. Там се намират и 9 австралийски и китайски кораба. До дни ще пристигне и корабът от военноморските сили на Австралия "Океански щит", на борда на който се намира американски ехолокационен детектор, способен да засече сигнали от черната кутия.