Метрото и сушата изпили езерото в Дружба
Сушата и строежът на метрото са двете причини за драстичния спад на езерото в столичния жк “Дружба 1”. “Около 60% принос има липсата на дъжд и сняг, а 40% е от изграждането на подземната железница”, съобщи шефът на “Метрополитен” ЕАД инж. Стоян Братоев пред “Монитор”.
Той обясни, че данните са от анализ на специалисти от Минно-геоложкия университет, направен по поръчка на строителната фирма. Експертите прогнозират, че водният баланс в езерото в “Дружба 1” ще се възстанови след 8 месеца.
Инж. Братоев каза още, че известен период от време строителят не е връщал дренираната вода от водоема обратно. От “Трейс груп холд” обаче казаха, че ако това е правено, то е било по предписание. “Тунелът вече е готов и вода от езерото не се ползва”, увери инж. Братоев.
За да се увеличи водното ниво и да се успокоят живеещите в квартала, които смятат, че езерото ще изчезне напълно, е възложено “Софийска вода” да го напълни с 30 000 кубика вода от Панчарево. 20 000 куб. м вода са прелети от 15 февруари до 5 март, съобщиха от концесионера. Това е промишлена вода, която е доставена от езерото в Панчарево, без да е допълнително пречиствана и обработвана.
“Предстои да бъдат прелети още 10 000 кубика, но изчакваме известно време, защото има прогнози за дъжд”, обясни инж. Братоев. По думите му обаче с последното преливане на вода ще се постигне вдигане на нивото в дружбенското езеро само с няколко сантиметра.
От “Метрополитен” и от “Софийска вода” са категорични, че промишлената вода, с която е пълнено и ще се пълни езерото в “Дружба 1”, ще се плати от строителя на метрото във въпросния участък. За да се измерва точното й количество, дори бил монтиран водомер.
Заради сигналите на гражданите, че езерото се топи, от “Басейнова дирекция” - Плевен, са направили проверка на място на 27 март. Предстои Столичната община да сформира комисия, в която да влизат и специалисти от басейновата дирекция, която да направи оглед на място и да направи предложения за спасяване на езерото.
“Ще възложим нова оценка и анализ. Най-вероятно ще работим с експерти от Минно-геоложкия университет”, каза за “Монитор” зам.-кметът по екология Мария Бояджийска. Според нея нивото на езерото е спаднало драстично заради сушата, която е довела и до намаляване на подпочвените води, които захранват водоема.
Ако няма достатъчно валежи за възстановяване на нивото му, има два варианта то да бъде спасено. Единият е при строежа на метрото подпочвени резервоари да се насочат към езерото. Другият вариант е да се монтират помпи и сондажи, но това ще е изключително скъпо, защото водоемът е голям.