МВФ: 1.6 ръст за българската икономика
МВФ прогнозира растеж от 1.6% на българската икономика тази година спрямо 0.9% през 2013 г. Очакванията за догодина са за растеж от 2.5%, посочва МВФ в свой доклад за перспективите пред световната икономика.
Фондът предвижда още спад на цените на потребителските стоки с 0.4% тази година и повишение с 0.9% догодина. Балансът по текущата сметка за тази година е с отрицателен знак -0.4% , а за догодина е – 2.1%.
Освен това МВФ предвижда намаляване на безработицата до 12.5% тази година спрямо 13% миналата година и 11.9% през 2015 г., посочва БГНЕС.
Като цяло възстановяването на бурноразвиващите се икономики в Европа ще се забави през тази година. Забавянето се очаква главно заради по-ниския растеж на Турция, която е най-голямата от бурноразвиващите се икономики в Европа.
Районът включва седем членки на Европейския съюз - България, Хърватия, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Румъния, както и Турция и Сърбия, които не са част от съюза.
Нестабилността в еврозоната, вътрешните политики на затягане на коланите, нарастващите колебания на финансовите пазари, както и увеличените геополитически рискове, произтичащи от развитието на ситуацията в Украйна, създават значителни рискове за спад на растежа, посочват още от МВФ.
Единствената развиваща се икономика, която ще остане в рецесия тази година, е Хърватия, чиято икономика се очаква да постигне растеж през 2015 г.
Въпреки общата тенденция в региона, Унгария и Полша очакват растеж през тази година, благодарение на засиленото вътрешно търсене.
Преди кризата с Украйна с антиправителствените бунтове и присъединяването на Крим към Русия МВФ беше по-оптимистично настроен. Напрегнатата ситуация изостри резкия икономически спад в Русия, която е изправена пред икономически санкции от Запада. Фондът изрази притеснение, че това може да се разпространи отвъд региона.