10 притеснителни сигнала за формирането на балон
„Да, бичият пазар може да свърши всеки един момент“, коментира известният инвеститор Джеръми Грантъм. Изненадващ колапс може да се случи винаги, смята специалистът. Рискованите финансови оценки водят до надуването на 10 големи балона.
Биковете могат да бъдат изненадани неприятно от фактори като слаб световен ръст, слабо повишение в печалбите и ескалиране на напрежението в Русия. Силно забавяне на китайската икономика е друга потенциална опасност, която може да разпали масирани разпродажби на финансови активи.
Разбира се, Грантъм предупреждава, че преди да станем свидетели на пукането на балона, широкиян щатски индекс може да продължи с рекордите си и да достигне 2 250 пункта преди президентските избори през 2016 година. След това обаче индексът ще се понижи до 1 125 пункта, прогнозира още специалистът.
„Важно е Фед, колкото и да му е трудно, да се опитва да засича балони при тяхното формиране“, коментира през изминалата есен Джанет Йелън пред Сената. Преди два месеца Йелън заяви, че не вижда резултатите на компаниите да са прекомерно оптимистични.
За съжаление, всички на пазара са наясно, че Фед не е особено добър в „идентифицирането“ на балони.
Ето 10 притеснителни сигнала за формирането на балон, според специалисти от GMO.
1. Този път е различно
През годините пазарната мания е „рационализирала“ аргумента, че историята вече не е надежден индикатор за бъдещето. През 20-те години на миналия век е била „нова ера“, през 90-те години на миналия век бе „нова парадигма“.
Сега анализаторите на Уолстрийт твърдят, че „в момента маржинът на печалбите на щатските компании е на пикови стойности и делът на печалбите им към БВП е значително над средната му стойност в дългосрочен аспект.
2. Морален хазарт
Спекулативните балони обикновено се формират, когато пазарните участници са убедени, че финансовият риск се намалява от регулаторите. По време на ерата на Грийнспан през 90-те години на миналия век пазарните участници бяха убедени, че „Фед ще подкрепи падащите пазари“. Това обаче не се случи.
Ситуацията днес е доста сходна. Пазарът е убеден, че Фед ще подкрепя пазара до безкрай, което намалява шансовете за загуби. В резултат богатството на американците е достигнало рекордно ниво от 472% от БВП, или 100% над средното в дългосрочен план.
3. Евтините пари на Фед
Спекулативните балони обикновено са съпровождани от периоди на ниски лихви. Близо десетилетие ниските лихви на Грийнспан надуваха имотния балон в САЩ. След сривът от 2008 година лекът на Бернанке бе доста подобен.
Това доведе до поскъпване на имотите и финансовите активи, допълнително надувайки балона на високорисковите активи.
4. Очакванията за вечен ръст
По време на интернет-балона цените на технологичните акции отразяваха бъдещите очаквания за ръст. Към днешна дата ситуацията е доста подобна при социалните медии. Очакванията за ускорен ръст се екстраполират до безкрай, въз основа на които се правят оценките на компаниите.
5. Активи, които не подлежат на оценка
Последният голям балон, при който обектът на спекулации не е можел да бъде реално оценен, е бил „манията по лалетата“. Технологичният напредък към днешна дата дава възможност за много подобни опции, като например виртуалната валута биткойн.
Тя е поскъпнала с 5 500% само през изминалата година. Всъщност към днешна дата много от най-любимите компании на инвеститорите, като Netflix, Facebook, Tesla и Twitter, също са трудни за оценяване предвид начина, по който генерират приходи и печалби. Някои от тях дори не генерират печалби.
6. Надуване на цените на луксозните стоки и предметите на изкуството
Почти всеки балон е свързан с повишено потребление на луксозни стоки и повишение в цените на предметите на изкуството. Тази тенденция се наблюдава и в момента.
Пример за това е скулптурата Balloon Dog, продадена за 58 милиона долара на търг, въпреки че тя е била една от пет, направени в завод. Същият месец картина на Франсис Бейкън е била продадена за 142 милиона долара, което е най-високата цена, плащана някога за картина.
7. Мания по нискокачествени и високорискови активи
Спекулативните пазари често се съпровождат от снижаване на кредитните стандарти. Днес инвеститорите плащат рекордно високи цени за високорисковите облигации в САЩ.
8. Ирационалното отново е на мода
Първичните публични предлагания стават все повече, като сериозни повишения в първия ден на търговията са нещо напълно нормално. Акциите на Twitter например поскъпнаха със 74% в първия си ден на търговия.
9. Маржин-търговията набъбва сериозно
Размерът на заетите от инвеститорите средства, за да купуват акции, съотнесени към БВП, е близо до рекордно ниво.
10. Пазарният сентимет е при рекордни нива
Пазарните очаквания са при пикови стойности. От 1950 година позитивните очаквания за пазара са били толкова високи само два пъти – преди срива през 1968 година и преди пукането на „интернет балона“.