М.Иванов:Тенденцията е към поскъпване на Гражданската отговорност
Засега здравноосигурителните дружества остават по-скоро в традиционния си сегмент, въпреки промените в законодателството и прелицензирането им през миналата година в застрахователни дружества. След време обаче те ще излязат от този сегмент и ще развият и продукти в общото застраховане, прогнозира Милен Иванов, вицепрезидент „Продажби” на Алианц България Холдинг, в панела „Застраховане” на форума „Шумът на парите’2014”.
Навлизането на здравноосигурителните дружества в нови застрахователни сегменти, като например имущественото застраховане, може да им донесе повече приходи и да им позволи да балансират по-добре на пазара. Това ще е етапът, в който класическите застрахователни дружества ще навлязат и по-активно в здравния сегмент.
Не може да се направи заключение дали премахването на стикерите при каско застраховките е довело да увеличаване на кражбите на автомобили, по-скоро не може да се говори за такава зависимост, заяви Иванов и допълни, че броят на регистрираните кражби е намалявал прогресивно както преди, така и след премахването на пасивната маркировка.
Според Иванов превантивната идея на пасивната маркировка не е била реализирана достатъчно добре, тъй като и незастраховани автомобили са можели да закупят стикер. Алианц премахна стикерите доста преди да бъдат забранени, така че нашите клиенти не усетиха рязка промяна, заяви Иванов и допълни, че законът не забранява активното маркиране, което цели частите да могат да се проследят, дори ако автомобилът е разглобен.
Цената на „Гражданска отговорност” ще се повиши, ако се премахне възможността застрахователят да се оценява риска и във връзка с територията, на която ще се управлява автомобилът.
Това може би няма да стане незабавно, част от компаниите вероятно ще задържат покачването, но тенденцията ще е в посока нарастване, заяви Иванов по въпроса за зелените карти и новият начин на отразяване на тарифите при гражданската отговорност, зададен от модератора Николай Здравков.
Той допълни, че застраховката „Гражданска отговорност” има и социален ефект, тъй като е задължителна. Ако спадне процентът на сключване на застраховка „Гражданска отговорност”, то ще бъдем изключени от многостранното споразумение, а потребителите ще трябва да получават при пътуване сертификат от застрахователите си, което ще е връщане не една, а много стъпки назад, заключи Иванов. По повод леките и тежкотоварни автомобили, регистрирани в България, но управлявани изключително в чужбина, Иванов уточни, че дори при липса на сключена застраховка, обезщетението се поема от гаранционен фонд.
Българските граждани трябва да са по-активни в търсенето на правата си. Това ще доведе до увеличаване на дела на застраховките на професионална отговорност, защото професионалните гилдии ще осъзнаят реалната необходимост от тези застраховки, каза още Милен Иванов, вицепрезидент „Продажби” на Алианц България Холдинг, в панела „Застраховане” на форума „Шумът на парите’2014”.
Форумът "Шумът на парите" се осъществява със съдействието на Мтел, Сосиете Женерал Експресбанк, ДЗИ – KBC Group, Лукс Имоти, ПОК Доверие, Провидент Файненшъл България, Консултантска къща Амрита, ActivTrades и LG.
Организационен партньор на събитието тази година е агенцията за връзки с обществеността AMI Communications България.
Медийни партньори на събитието са сп. Мениджър, Дарик радио, новинарските сайтове fakti.bg, novini.bg и cross.bg, както и специализираните imot.bg, Seenews и insurance.bg.