Дунав ще се покачва поне още 10 дни
Покачването на нивото на река Дунав в българо-румънския участък ще продължи поне още 10 дни, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за поддържане и проучване на река Дунав Георги Георгиев.
Георгиев информира за ситуацията членовете на кризисния щаб на Община Русе, който бе свикан днес от кмета Пламен Стоилов, съобщи БГНЕС.
Георгиев обясни, че в момента река Сава вкарва в Дунава максималното водно количество, което е било в горната й част. То се засича с вълната, която преди няколко дни е тръгнала от Горна Австрия с височина от 3 метра и е влязла в Сърбия със 70 см.
"В момента двете вълни са в езерото на "Железни врата 1". Хидровъзелът изпусна вода и понижи нивото си с 660 см и слязоха на котата, при която всичкото водно количество, което идва от Средния Дунав, се пропуска едно към едно.
В момента на всяка секунда през "Железни врата 1" преминават между 11 600 и 11 800 куб. метра вода, които навлизат в българо-румънския участък надолу. За сравнение при нормално положение се изпускат около 7000 куб метра", каза Георгиев.
За Русе и Гюргево в събота се очаква да преминава водно количество в размера на 15 000 куб. м в секунда, което предразполага да се стигне ниво на реката около 800 см. Днес при Русе то е 728 см, а тенденцията при това изпускане на водата от "Железни врата" в българо-румънския участък покачването да продължи с малки темпове.
Днес в горната част на участъка покачването е в рамките на 4-5 см, а при Русе ще продължи да се качва с 8-10 см още най-малко една седмица.
Прогнозите са в следващия вторник и сряда да се достигне върховият момент за Русе, което ще бъде 830-850 см, но при условие, че няма нови валежи в Сърбия.
В община Русе се въвежда денонощно наблюдение на ситуацията по реката. Кметовете по населените места ще направят допълнителен обход по дигите, за да проверят дали не са компрометирани.
По повод изграждането на диги с пръст в района на остров Люляка е изпратено писмо до областния управител да се вземат мерки и да се прекрати тази дейност, тъй като тя не е съгласувана с АППД. Според експертите брегоукрепване не се прави с пръст по този начин, тъй като ще се образува половин метър кал, но не и защита на крайбрежието.
Началникът на Областното управление "Пожарна безопасност" комисар Димитър Павлов заяви, че имат проблем с недостига на хора, тъй като два екипа са заминали да помагат в Сърбия. За разлика от 2006 г., когато при наводнението е бил ползван ресурсът на военните, сега такава възможност няма и трябва със собствени сили по места да се следят дигите.
За съжаление, голяма част от предпазните съоръжения са обрасли с дървета и растителност и на практика не може да се обходят.
По отношение на чували и пясък, в момента русенската пожарна разполага с най-голям резерв от чували в цяла България, тъй като над 100 000 чувала от румънското дарение преди няколко години са на склад в Русе.
Те могат да се ползват от цяла Североизточна България, но само при екстремни ситуации. От пожарната припомниха, че общините, и особено търговските дружества, трябва сами да си осигурят чували и пясък за надграждане на диги или защитни съоръжения при нужда.