Кои са най-големите рискове за пазарите през лятото?
Представянето на пазарите от началото на годината, макар и слабо, е позитивно, като много от световните индекси са близо до исторически най-високите си стойности.
Все повече обаче стават притесненията на инвеститорите можем ли да станем свидетели на по-сериозна корекция и кои са факторите, които биха могли да я предизвикат. Ето основните заплахи за пазарите през лятото, според анализатори от BlackRock.
Украйна
Все още няма начин да знаем как ще се развият събитията в страната. На този етап обаче пазарите са спокойни и явно залагат на нормално развитие на ситуацията между Русия, Украйна и западния свят.
Дори и при понижението на индексите през изминалата седмица, свързано с размириците в страната, индексът, следящ волатилността, не се повиши съществено. Този фактор обаче ще продължава да е огнище на заплаха за нещо по-сериозно през следващите месеци.
Европа
Макар и лихвите по дълговите книжа на някои от „проблемните деца“ на Европа да са при рекордно ниски нива, все още Старият континент представлява заплаха. Това идва по направление на слабото възстановяване на икономиката и пазара на труда, в условията на продължаващ ръст на дълговете на страните-членките на ЕС. Нова сериозна заплаха идва към икономиката на еврозоната по направление на дефлация.
Китай
На този етап икономиката на страната проявява признаци на „меко приземяване“. Забелязва се спад на икономическата активност и ръста на икономиката, но той все още е в границите на разумното. Китайското правителство се опитва да балансира между ограничаване на забавянето в сектора на недвижимите имоти и ограничаване на ръста на кредитната активност.
Налице е риск от по-сериозно забавяне на втората най-голяма световна икономика, в светлината на провежданите структурни реформи, което може да постави на изпитание цялата световна икономика.
Щатските държавни облигации
Защо да се тревожите за лихвите по щатските облигации, когато те са на шестмесечен минимум? Защото, както се случи през май миналата година, тези книжа могат да започнат рязко да се обезценяват и лихвите по тях отново да започнат да се повишават.
Затова може да е необходим дори лек нов намек от страна на Фед за скорошно повишение на лихвите във водещата световна икономика.