Топлата вода и парното ще поскъпнат шоково от 1 юли, за да може цената на тока в Южна и Североизточна България да падне с малко над 1%. Това става ясно от доклади на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

За различните градове повишението на парното е от 4% до 18.9%. Най-голям ще е ръстът на цените в Русе - 18.9%. В София е 11.6 на сто. Най-малък е в Плевен - 4.1 на сто. В Перник обаче има поевтиняване с 10.3%.

Статистиката на ДКЕВР показва, че подобни шокови увеличения на парното има на всеки две години. За последно - през юли 2010 г. и март 2012 г. През 2013 г. обаче имаше намаление, посочва вестник "Труд".

Същевременно токът ще поевтинее за абонатите на ЕВН със символичните 1.3%, а за тези на "Енерго про" - с 1.17%. Клиентите на ЧЕЗ в София и Западна България ще плащат средно с 0.3 на сто по-скъпа електроенергия.

ДКЕВР е наблегнал преди всичко на намалението на нощната тарифа като за ЕВН тя е с 3.93% по-ниска, за "Енерго про" - с 3.74%, а за ЧЕЗ - с 0.84 на сто. При ЧЕЗ обаче се вдига дневната тарифа.

Изчисленията на "Труд" показват, че повишението при парното ще оскъпи с 5 лева месечната сметка за топла вода на средностатистическо тричленно семейство в София. Така още в летните жеги тя ще скочи на 45 лв. от 40 лв. в момента.

В случай, че цените се запазят такива и през отоплителния сезон, същата тричленна фамилия ще плаща средно с 20 лв. на месец повече за парно и топла вода.

Чрез увеличението на парното и топлата вода ДКЕВР ще компенсира дружествата, защото паралелно с това се намалява цената на тока, който НЕК изкупува от тях. С най-много са орязани топлофикациите в Сливен - с 16%, в Русе - с 15.4 на сто и в Перник - с 12 на сто.

Според ДКЕВР чрез тези поправки в цените ще се осигури "равнопоставеност между интересите на клиентите, ползващи топлинна енергия, и тези, ползващи електрическа енергия".

Според последния доклад на Министерството на икономиката за топлинните дружества в страната в момента те имат малко над 700 хил. клиенти. За сравнение абонатите на енергийните доставчици ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго про" са близо 4 млн.

Топлофикациите, слънчевите и вятърните централи плюс двата американски теца осигуряват около 40 на сто от електроенергията у нас. Ако се постигнат зададените корекции в цените, това би довело до намаление на сметките за електроенергия от близо 10 на сто при дневната тарифа, изчислиха експерти за "Труд".

Намалението обаче не е толкова голямо, за да може да бъде подпомогната НЕК, обясниха още експерти.

"ДКЕВР действа по касапски и всичко говори, че се върви към политическо намаляване на цената на тока", коментира енергийният експерт Атанас Тасев.

"Не може ДКЕВР така да се намесва в отношенията между частни и държавна компания, както при американските централи. Системата няма да се излекува от дефицита си, като се вземат едни пари от един и се дават на друг", коментира Иван Хиновски, председател на Българския енергиен форум.