ЕЦБ с решителни мерки
Европейската централна банка понижи нивото на лихвите вчера, като в същото време представи безпрецедентни мерки за стимулиране на икономиката в еврозоната. Марио Драги представи програма за обратно изкупуване на активи в размер на 400 милиарда евро, свързана с подобряване на ликвидността на търговските банки.
ЕЦБ понижи лихвите по депозити до минус 0.1%, превръщайки се в първата водеща централна банка, отвела основните си лихви при отрицателно ниво.
Вижте още: Драги е наясно с опасността от дефлация
„Смятаме, че мерките са значителни“, коментира Марио Драги по време на пресконференцията вчера. „Дали сме приключили? Отговорът е не“, допълни още Драги, цитиран от Bloomberg.
Основната лихва в еврозоната бе намалена с 10 базисни пункта до 0.15 процента на година.
Мерките станаха реалност след влошаване на икономическите перспективи пред страните от еврозоната, както и след по-бавната от очакванията инфлация в блока от страни, ползващи еврото като основна валута.
Ултраоблекчената парична политика в еврозоната до момента не съумяваше да облагодетелства в еднаква степен всички страни от еврозоната, което изиска и допълнителни мерки.
Банковото кредитиране в еврозоната продължава да се свива, дори и след като лихвите по облигациите на страни като Испания и Италия се понижиха до минимуми.
Еврото първоначално се понижи след коментарите на Драги, до нива от около 1.3617, но впоследствие възстанови голяма част от загубеното до нива от 1.3655 тази сутрин.
Единната валута поевтиня с 3%, откакто достигна две и половина годишен връх близо до 1.4000 на предишния брифинг на Драги на 8 май.
Междувременно европейските индекси продължиха с ръста си след решението на ЕЦБ, като немският DAX достигна рекордна стойност.
„ЕЦБ направи малко повече от очакваното“, според Грант Люис, икономист в Daiwa Capital Markets в Лондон, цитиран от Bloomberg. „Драги изкара няколко заека от шапката, което удовлетвори инвеститорите“, допълва още специалистът.
Действията на централната банка са най-решителни от изказванията на председателя й, че ще бъде направено „каквото трябва“, за да се спаси еврото през лятото на 2012 година. Според специалисти обаче ЕЦБ все още е далеч от решаването на сериозните проблеми в региона.