Волатилността при долар/йена близо до рекордно ниско ниво
Индикаторът, отчитащ очакваните колебания във валутната двойка долар/йена остава близо до рекордно ниско ниво докато трейдърите очакват данните през тази седмица за потребителските разходи в САЩ, както и решението относно паричната политика на Централната банка на Япония.
Доларовият индекс на Bloomberg, който следи представянето на долара спрямо 10 други основни валути, се повиши във втори пореден ден, след като президентът на подразделението на Федералния резерв в Бостън Ерик Розенгрен заяви, че икономическият растеж ще се ускори през второто тримесечие на фона на по-голямото потребление. Австралийският долар бе близо до триседмичен връх, след като Централната банка на Китай обяви мерки в подкрепа на по-малките компании и земеделието, който засили перспективите за растеж на китайската икономика, която е най-големият търговски партньор на Австралия.
Доларът поевтиня с 0.2% до 102.38 йени по-рано днес. Едномесечната волатилност при двойката бе на ниво от 5.42%, след като докосна рекордно ниските 5.25% вчера.
Еврото се разменяше срещу 1.3590 долара в сравнение с 1.3594 долара вчера, след като докосна нивото от 1.3503 на 5 юни, което пък бе най-ниското от 6 февруари насам. Европейската валута поевтиня с 0.2% до 139.10 йени, след като изгуби 0.3% вчера.
продажбите на дребно в САЩ са нараснали с 0.6% през май, след повишение от 0.1% в предходния месец, според осреднените прогнози на участвалите в проучване на Bloomberg икономисти. Официалните данни от Министерството на търговията на САЩ се очакват на 12 юни.
Управителят на Централната банка на Япония Харухику Курода ще свика пресконференция след обявяването на следващото решение относно паричната политика на банката на 13 юни.
Австралийският долар остана почти без промяна на ниво от 93.57 щатски цента, след като достигна 93.64 вчера, което бе най-високото от 19 май насам.
Централната банка на Китай обяви намаление от 0.5 процентни пункта в изискванията за резервите на някои банки. То ще влезе в сила от 16 юни.
През май инфлацията в Китай се ускори до най-високото си ниво от четири месеца. Потребителските цени бележат ръст от 2.5% на годишна база.
Австралийският долар е поскъпнал с 5.2% през тази година и е най-добре представящата се валута сред тези на 10 развити държави, следени от Bloomberg. Щатският долар от друга страна губи 0.4%, докато еврото поевтинява с 1.6%, а йената поскъпва с 2.8%.