10 неща, които всеки трябва да знае за парите
Темата за парите е относително слабо засегната в училищата и в семейството, което до голяма степен не подготвя особено добре подрастващите за това как да се справят с финансите си в един по-късен етап от живота.
Ето 10 неща, които всеки (дори тези, които не са завършили икономически специалности) е добре да знае за парите.
Трябва да изкарвате повече, отколкото харчите
Това звучи логично, но малцина следват този принцип, който е основен в бюджетирането. Разбира се, краткосрочни заеми за финансиране на наложителни покупки не са изключени, но трябва да са добре премислени, за да не ви вкарат в „дългова спирала“, от която трудно ще излезете.
Избягвайте да ползвате безцелно налични достъпни кредитни възможности (като кредитните карти например).
Вижте още: Седем съвета как да изплувате от морето от дългове
Ранното спестяване ще ви помогне да спестите повече
Факторът време е критичен при спестяването. Колкото по-рано започнете да спестявате, с толкова по-малко ще ви се наложи да се разделяте периодично, за да постигнете спестовните си цели и желания стандарт на живот, когато се пенсионирате.
Основният проблем е, че на младите не им се жертва текущо потребление за подсигуряване на старините, а когато наближат пенсионна възраст, вече им е невъзможно да спестяват в такива размери. На пазара има много разнообразни и различни спестовни схеми в зависимост от толерантността на всеки към риска.
По-висока възвращаемост обикновено се свързва с по-висок риск
Въпреки, че поемането на по-висок риск само по себе си не гарантира възвращаемост, все пак по-високата толерантност към риска е необходима за достигане на добри резултати.
По-голямата експозиция към акции на фондовите пазари сама по себе си представлява поемането на повече риск. В дългосрочен план обаче, историята сочи, че така се постига една от най-високите доходности.
Диверсификацията е ваш приятел
Най-вероятно сте чували много пъти предупреждението да не слагате всички яйца в една кошница и сигурно сте се изкушавали поне веднъж да го направите. Най-вероятно сте стигнали до верността на тази теза по трудния път.
Проверката е висша форма на доверие
Във времената, в които живеем, вашата кредитна карта най-вероятно е обект на непрекъснати нападения от страна на недобросъвестни лица. За да се предпазите, проверявайте често извлеченията.
Често издателите на кредитни карти също могат да допуснат грешка, за която, ако не сигнализирате, да ощети вашите средства.
Застраховайте се срещу непредвидени събития
За съжаление, хората подценяват важността на застраховането, особено тези, които имат зависими от техния доход лица (става въпрос за семейни с деца). Застраховането на дохода на родител може да е критичен за подсигуряване на нормалния стандарт на живот на цялото семейство при настъпване на застрахователно събитие.
Автоматизирайте спестяването
Заделянето на средства всеки месец е трудно начинание. За да не се изкушавате да пропуснете месечната си спестовна вноска, автоматизирайте този процес. Така няма да ви прави впечатление и в същото време ще сте сигурни, че заделяте „бели пари за черни дни“.
Минимизирайте задлъжнялостта си
В различните етапи от живота си сме склонни да изпадаме в дългове, преследвайки различни желани покупки. Освен че трябва да правите това изключително разумно, трябва да си поставяте цели за заличаване на дълговете си и да се стремите нивото на задлъжнялостта ви да е в разумни граници, така че да поддържате нормален стандарт на живот.
Не попадайте в графата лоши кредитополучатели
Следете за това кредитната ви история да е чиста, защото в противен случай рискувате да не получите бъдещо кредитиране. Правете вноските по задълженията си редовно, защото, освен да попаднете в графата „лоши платци“, рискувате също така сериозни финансови наказания и глоби.
Не спирайте да се учите
Не бива да приемате, че знаете всичко за парите или за инвестициите. Учете се непрекъснато и не повтаряйте вече направени грешки.