Мтел успешно тества нова технология в своята мрежа
Мтел обяви, че е сред първите телекоми в Европа, които успешно са тествали Network Function Virtualization (NFV) – иновативна технология, наречена виртуализация.
NFV е една от най-големите технологични стъпки в телеком индустрията. За провеждането на тестовете Мтел се довери на технологичната компания Affirmed Networks.
На практика, тази технология не прави мрежата виртуална, а дава възможност за по-добра организация на работните процеси, протичащи в нея чрез виртуализация на функционалностите й.
Мобилните базови станции и централи продължават да съществуват, но чрез NFV мрежата става „по-гъвкава“ и в нея динамично могат да бъдат преразпределяни мрежовите ресурси.
Това ще даде възможност на телеком операторите да реагират по-бързо в зависимост от моментните нужди на клиентите, да променят бързо съществуващи услуги или да осигурят нови в кратък срок.
На пресконференция днес Мтел демонстрира HD видеострийминг през виртуализирана функционалност на мрежата си и LTE. На живо от стадион „Георги Аспарухов“ се включиха журналистите от Дарик радио Михаил Дюзев и Иво Райчев.
Именно стадионът е пример за място, където в бъдеще клиентите ще усетят ползите от NFV. Заради струпването на много хора при футболни мачове или концерти, трафикът се увеличава многократно и мобилната мрежа се натоварва извън нормалното.
Хорст Пертъл, главен директор „Технологии“ в Мтел, разказва за успешния тест на NFV в България
Подобна ситуация възниква и по време на големи празници като Нова година например. В тези случаи чрез NFV технологията телекомите могат да действат по-гъвкаво и по-бързо, за да подсигурят необходимия капацитет, без да разчитат на специализирано оборудване.
Новата технология улеснява софтуерното добавяне или премахване на ресурси, когато е необходимо.
„Уверени сме, че NFV технологията е определяща тенденция в телеком индустрията. Щастливи сме, че Мтел вече направи успешни тестове на NFV. Зад успеха на теста се крие дългосрочната стратегия и годините опит на Мтел в имплементирането на иновативни решения.
За Телеком Аустриа Груп (ТАГ) това е втора стъпка от началото на едно пътуване, което цели да изследва най-новите технологии и да подобри услугите, които предлагаме на своите клиенти“ каза днес Гюнтер Отендорфер, главен директор „Технологии“ на ТАГ.
От своя страна, главният директор “Технологии“ на Мтел, Хорст Пертъл коментира, че успешният тест на NFV технологията е в контекста на непрекъснатите инвестиции, които компанията прави за развитието на технологиите, ИТ инфраструктурата и предлаганите продукти.
Той припомни, че планираните инвестиции за 2014 година са 200 милиона лева, а за периода 2005-2013 година включително – над 1.5 милиарда лева.
Тестовете на NFV са част от технологичната стратегия на ТАГ. Освен в България, такива са правени и в Хърватия, като предстоят и в другите държави, където групата е представена.
Какво означава NFV?
• Една от най-горещите теми за телеком сектора в момента
• Абревиатура, която крие зад себе си думите „Network Function Virtualization“
• Технология, чрез която функционалностите на съществуващата мрежа могат да бъдат виртуализирани, с цел по-лесното и по-бързо управление на самата мрежа.
• Мрежовите функции за виртуализация (NFV) предлагат нов начин за проектиране, внедряване и управление на мрежовите услуги.
• NFV се въвежда през 2012 г., когато AT&T, BT, China Mobile, Deutsche Telekom и други телекомуникационни компании представят документа "NFV – призив за действие".
• Създава се комисия по силата на ETSI (Европейският институт по телекомуникационни стандарти). Тя работи за създаване на изискванията и архитектурни чертежи като основа за изпълнение и на стандартите на IETF (Internet Engineering Task Force).
Какви предимства носи NFV?
• Динамично разпределение на мрежовите ресурси
• Новата технология прави мрежата „по-гъвкава“. Тя помага за по-доброто преразпределение на нейните ресурси, без това да изисква допълнително техническо оборудване
• NFV улеснява промяната на съществуваща или създаването на нова услуга в зависимост от нуждите на крайния потребител
• Ускоряване на времето за достигане до пазара: намаляване на времето за внедряване на нови мрежови услуги в подкрепа на променящите се бизнес изисквания, възможност за възползване от новите пазарни възможности и подобряване възвръщаемостта на инвестициите на нови услуги. Също така, намалява рисковете, свързани с пускане в действие на нови услуги, което позволява да се определи това, което най-добре отговаря на нуждите на клиентите.
• Подкрепя иновациите, като позволява услугите да бъдат доставени чрез софтуер на всеки стандартен сървър хардуер.
• Виртуализацията спомага, за да се постигне по-голяма гъвкавост на мрежовите решения. Ползите включват намалени разходи за хардуер, по-ниски оперативни разходи, по-високи нива на автоматизация, повишена гъвкавост за разгръщане на нови мрежови услуги.
Какво на практика означава това?
• Мобилните базови станции и централи продължават да съществуват, но чрез NFV разполагат с още по-големи възможности
• NFV улеснява добавянето на повече ресурси, когато това е небходимо
• Телекомите са по-гъвкави, при нужда от капацитет извън нормалното натоварване на мрежата, без да разчитат на специализирано оборудване
Кога има натоварвания на мрежата извън обичайния трафик?
• При концерти, футболни мачове, протести
• Нова година, Коледа
• 8 март и Ивановден (едни от най-натоварените дни в мрежата на Мтел)
• Големи национални празници и събития с обществено значение