Тъй като на всички стана ясно, че този сценарий е режисиран от определен кръг хора, рекетиращи мен и КТБ АД в продължение на години, държа да информирам обществеността, че съм дал нотариално заверени показания пред съдии от страни-членки на Европейския съюз.

Това твърди Цветан Василев в изявление до медиите, разпространено часове, след като управителят на Българска народна банка Иван Искров съобщи за „дупка” в кредитния портфейл на КТБ на стойност 3.5 млрд. лева, както и за близо 206 млн. лева, изтеглени на каса от мажоритарния собственик на трезора чрез трето лице.

Във връзка със случая вече бяха арестувани председателят на УС на банката Орлин Русев и главният касиер Маргарита Петрова. Прокуратурата обяви, че подготвя документите, за да поиска задържане и на Цветан Василев, който от началото на скандала е в Австрия.

Банкерът заплашва, че ще съди институциите, които са „съдействали и бездействали” в целия сюжет около финансовата институция, информира bTV.

Къде са документите?

Според Василев, днешната пресконференция на БНБ е била връх на кампанията за разбиване на доверието в Корпоративна търговска банка и цели продажба на безценица на финансираните чрез нея активи.

От думите на Иван Искров се разбираше, че са изчезнали документи за кредити на свързани фирми за стотици милиони левове и сега ще е много трудно да се докаже какви вземания има КТБ.

„Изсмуканите от пръстите числа за огромни загуби на банката се разпространяват отдавна от лакеите на тези, които пожелаха да я унищожат. Не е ли странно, че единствените доводи, приведени от господин гуверньора, са липсата на досиета за оценката? Нима някой си мисли, че това е било възможно? Естествено е, че досиетата са в следствените органи”, отговаря задочно Василев.

Цветан Василев се възмущава от обвинението, че е изнесъл в кеш огромна сума пари преди поставянето на банката под надзор. Според него не става ясно как това се е случило, при положение, че от 10.06.2014 г. (т.е. дни преди поставянето на банката под надзор, а и въобще преди появата на съмнения в капиталовата й адекватност-б.р.) е извън страната.

Въпроси, въпроси, въпроси

„Чия заповед изпълнявате Вие, господин гуверньор? Не е ли странно, че Вие не защитихте Вашия подуправител, когато беше обвинен, преди да бъдат събрани каквито и да било доказателства? Така ли защитавате независимостта на една от най-старите институции на демократичното общество в България?”, пита Василев.

Според него ръководството на БНБ не е дало възможност на акционерите да намерят „работещо бизнес решение за КТБ АД”. Първоначално имаше информация, че руската ВТБ и Оманският държавен фонд преговарят за подпомагане на поставената под надзор банка, но след това се разбра, че държавната Българска банка за развитие и Фондът за гарантиране на депозитите ще участват в оздравяването на банката (което в крайна сметка не се състоя).

„Смятате ли, господин гуверньор, че може да се държите по такъв арогантен начин с представители на държавен фонд на независима държава? Или може би обслужихте интересите на определен кръг от хора, заинтересовани от това да не изплатят своите задължения към банката? Или пък интересите на хора да овладеят на силно занижени цени основната част от активите, финансирани от КТБ АД”, пита Василев.