Бедността все още сериозен проблем пред развиващите се страни
Eдин от всеки пет души в развиващите се страни живее с по-малко от 1.25 долара на ден, според данни на ООН.
Въпреки че поставените от организацията цели за ограничаване на бедността в света за следващата година вече са достигнати, проблемът с бедността продължава да е много сериозен.
„Някои страни от района на Югоизточна и Източна Азия са посрещнали целите за ограничаване на крайната бедност, докато други, включващи страните от Африка и Южна Азия все още изостават в достигане им“, се казва в доклада на ООН.
Индия оглавява класацията по най-голям брой хора, живеещи в крайна бедност. Една трета от хората по света влизащи в тази категория са в Южна Азия. Страната възлага големи надежди на новоизбрания премиер да проведе реформи, които постепенно да доведат до намаляване на големия брой крайно бедни в страната.
На противоположния фронт Китай е регистрирал сериозен прогрес в намаляването на крайната бедност. Тя е на ниво 12% от населението, на фона на 60% преди две десетилетия.
Въпреки забележителния прогрес обаче Китай се нарежда на второ място по бедност след Индия като процент на бедни сред населението.
Извън тези гъстонаселени страни, голям процент на крайна бедност се наблюдава в някои по-малки страни от Африка, се сочи в доклада на ООН.
Такива страни включват имената на Нигерия (9%), Бангладеш (5 %) и Конго (5%), които допълват списъка на петте най-бедни страни.