Най-скъпите градове за чужденци
Столицата на Ангола – Луанда, е най-скъпият град в света за чуждестранни работници за втора поредна година, сочи изнесена класация на консултантската компания Mercer.
Скъпият живот в Луанда до голяма степен се предопределя от изключителната зависимост на страната от внос, като тя все още се възстановява от продължила близо 27 години гражданска война, приключила през 2002 г. Ангола внася близо три четвърти от стоките, които потребява.
Бедност, задръствания и висока престъпност са чести асоциации, свързани със столицата на Ангола, което е доста нетипично за град, оглавяващ подобна класация, доминирана предимно от водещи европейски градове.
* Данни: Mercer
На второ място в класацията е Нджамена, столицата на Чад. Градът се изкачва с цели две места в тазгодишната класация, след като през изминалата година заемаше четвърта позиция.
„Докато Луанда и Нджамена са относително евтини градове, те са изключително скъпи за чуждестранните работници“, коментира Ед Ханибал, от консултантската агенция Mercer.
Виж още: В Рио тройно по-скъпо от САЩ
“Намирането на квартири, които да отговарят на стандартите за сигурност и комфорт от страна на чуждестранните работници, е много скъпо и до голяма степен предопределя високото класиране на африканските градове в тазгодишната гласация“, допълва още Ханибал.
Освен двата африкански града, топ 10 се доминира от водещите азиатски и европейски градове.
Хонконг, Сингапур и Цюрих заемат трето, четвърто и пето място в класацията, останалите се попълват от Женева, Токио, Берн, Москва и Шанхай.
София е на 172 място в класацията, което е сериозно изкачване от заеманото 181 място през изминалата година. И тук явно поскъпването на еврото (към което левът е обвързан) спрямо останалите основни валути съдейства за това родната столица да стане по-скъпа за работещите чужденци.
Интересен е фактът, че Москва бележи сериозен спад в класацията, след като през изминалата година заемаше втора позиция на най-скъп за чуждестранните работници градове в света.
Като цяло почти всички европейски градове се изкачват нагоре в класацията, до голяма степен благодарение на скъпото евро спрямо останалите основни валути. Същото важи и за китайските градове.
В Азия японските градове се понижават в класацията, благодарение на поевтиняването на местната национална валута – йената.
Най-скъпият американски град – Ню Йорк, е едва на 16-а позиция, като се изкачва с осем места нагоре, благодарение на повишението на наемите в града.
Най-евтин за живот за чуждестранните работещи е Карачи в Пакистан.
Изследването, което покрива 211 водещи града по света, измерва цената на живот за чуждестранните работници на база цената на над 200 стоки и услуги.