8 бизнес съвета за здраве
В книгата си „Управлявай тялото си като бизнесмен” мениджърът в SAP HANA Global Practice Джей Фоард предлага бизнес теории, за да ни предизвика да останем здрави. Направиха ни впечатление 8 от негови съвети за здраве.
Икономика и здраве. Какво е общото между двете? И как дефинирате „здравословен” начин на живот? Според Фоард, поддържането на здраво тяло може да бъде оприличено на управлението на успешен бизнес – същите икономически теории и принципи са в сила.
1. Бъдете главен изпълнителен директор на тялото си
Когато се раждаме, ние сме горди собственици на семеен бизнес, който сме наследили чрез ДНК-то си: нашето тяло. Решенията, които взимамe, влияят на продължителността на живота ни и на качеството на живота, който живеем.
По същия начин, както главният изпълнителен директор трябва да действа в интерес на компанията, наша отговорност е да се грижим за тялото и здравето си.
2. Знайте своето „базисно състояние”
В свят като съвременния стресът никога не е далеч. Необуздан, той може да причини постоянно състояние на вътрешно напрежение и безпокойство. Колкото и да звучи като клише, е жизненоважно да открием за самите нас нашето „базисно състояние”.
Според Фоард, базисното състояние е различно при хората и се усеща като чувство за баланс и релаксация. „Много хора толкова свикват със стреса, че не си дават сметка колко далеч от баланса е настоящият им начин на живот”, коментира Фоард.
И допълва, противно на масовото мнение, че стресът и препълненият работен график не са индикатор за продуктивност и качество. Точно обратното: в един по-продължителен период от време, те разрушават тялото и увреждат способността му да функционира.
Всеки човек трябва да определи от какво се нуждае, за да се върне отново в базисно състояние – дали като практикува релаксиращи техники, спорт за издръжливост, умерено бягане или просто отделя време за четене на хубава книга.
3. Поддържане на стабилност
Според Фоард, нашето здраве е изградено върху четири стълба – управление на стреса, упражнения, детоксикация и начин на хранене. Тези компоненти са тясно свързани и зависят един от друг. Те са основата на нашето добро здраве.
Фоард ги сравнява с четирите крака на стола. Всеки е жизнено важен и се нуждаем от всички един от тях, за да има стабилност. Съобщението тук е: „Не си позволявайте да неглижирате нито един от тези компоненти дори за кратко!”.
4. Създайте интелигентна бизнес стратегия за тялото си
В оперативния мениджмън печелите от това, че можете да черпите планини информация, която е събирана дълго време. Имате достъп до нея и можете да анализирате част от нея, която ще ви позволи да правите информирани решения, които да оптимизират работата на компанията ви.
Тъжно, но ние не разполагаме с лукса да събираме детайлни анализи на работата на своето тяло. Фоард казва, че единственият начин да правим мониторинг е да си записваме. Той съветва да си записваме какво ядем и какви упражнения правим.
Вижте още: 10 суперхрани, задължителни за менюто ни
Идеята е не да се напрягаме излишно, но да разполагаме с ясна картина на това, което вкарваме в тялото си, и какво физическо наторване можем да понесем. Това, казва Фоард, е началната точка, от която можем да започнем позитивни промени в здравословния си режим.
Колкото по-дълго си правите бележки, толкова повече информация ще имате и анализите ви ще бъдат по-реални. Друг положителен страничен ефект е, че ще имате възможност да определите кое в живота ви е изключение и кое правило.
Например, ако досега сте смятали, че ядете бързи храни като изключение, можете да установите, че всъщност това не е така – консумацията в ресторанти за бързо хранене е ваше правило.
5. Уравновесявайте търсене и предлагане
Търсенето и предлагането са едно от най-основните икономически понятия. Теорията за търсенето и предлагането, твърди Фоард, подхожда на хранителния режим, така както на бизнеса. Даваме ли на тялото си необходимите хранителни вещества, за да произведе това, което очакваме от него?
Мениджърът съветва да потърсим като начало информация за съдържанието на храните, които ядем. Какви витамини, минерали и мазнини се съдържат в тях и в какво количество. Въоръжени с тази информация, можете да установите дали диетата ви е добра за вас или не.
6. Правете печалба
Целта на всеки бизнес е да прави печалба. Когато става дума за здравето, печалбата се изразява в захранването на тялото със суров материал, който ще произведе максимално количество енергия.
Ние трябва да мислим за тялото си като за енергийно съоръжение, макроикономика, която се основава на множество малки компании. Ако оптимизирате това, което вкарвате в телата си, ще получите повече енергия, с която да работите.
Вижте още: Десет начина да направите работата си по-здравословна
7. Управлявайте рисковете
Колкото по-възрастни ставаме, толкова по-важно става за нас да управляваме рисковете за нашето здраве. Според Фоард, не бива да се замисляме, например, дали да се качим по стълбите вместо да ползваме асансьора. Той съветва да оценяваме добре малките усилия, които си струват, за да поддържаме добра форма за по-дълго време.
8. Правете бизнес устойчиво
Направете реални усилия, за да преустановите всеки лош навик, който идентифицирате. Много от заболяванията, асоциирани с остаряването, са резултат от десетилетия нездравословен начин на живот.
Докато за здравословните ни проблеми има кратки и лесни начини за справяне, трябва да изработим дългосрочна и холистична стратегия за здравословното ни състояние.