Скелет на вампир с гигантски размери откриха във Врачанско
Първото средновековно погребение на вампир в Северозападна България откриха археолозите в Планината на тракийските царе край Враца.
При разкопки в местността "Градище" в прохода Вратцата беше намерен каменен гроб с добре запазен скелет на възрастен мъж с великански за времето си размери, върху чието сърце при погребението е поставен голям камък, за да предотврати връщането му в света на живите.
Според народните предания от древността най-популярното средство за обезвреждане на вампир е забиването на подострен дървен кол или желязно острие в сърцето. Врачанският вариант за забиване на ломен камък вероятно е местна разновидност на тази практика. Вероятно човекът се е ползвал с уважение и затова е избран този вариант на ритуала.
Има данни, че в случая е направена и двойна осигуровка срещу вампирясването, като са били завързани двата крака на починалия, за да се спъне движението му. А на трето място гробът на вампира е бил затворен и с тежка дървена платформа отгоре.
Интересна е формата на гробното съоръжение: то не е просто яма, вкопана в терена, а е оформено с ломен камък, иззидано е от всички страни. При проучването открихме и метални части, няколко гвоздея.
Ако излезем извън спекулациите за обезвреждане на вампири, можем да ги свържем, че с тях са заковани талпи или греди, които може би са покривали гробното съоръжение. Ние няма как да открием дърво, тъй като то е нетраен материал, обясни за TV7 археологът Александра Петрова.
Средновековната практика за борба с вампирите е включвала още любопитни моменти, като заливане на мъртвото тяло с вряла вода, отсичане на ходилата или главата. Известна е и така наречената мъртва сватба, когато неомъжена мома или неженен момък задължително се погребват с чеиза, накитите и премените си, за да не се върнат обратно от оня свят да си ги търсят.
Находката ще насочи археологическата експедиция към проучването на съседните стръмни терени, където може би има цял подобен некропол.