Случилото се с КТБ най-вероятно ще накара депозантите да преразгледат почти интуитивното схващане за абсолютната сигурност на банковите депозити. Нещо повече, последните могат дори да преразгледат позициите си за склонност към риск и да погледнат към други инвестиционни алтернативи, отново по традиция приемани за по-рискови.

Допълнителен тласък в тази насока може да се даде и от значително по-ниските, в сравнение с преди година, лихви по депозитите, предлагани от банките в момента. Тази негативна тенденция най-вероятно ще продължи заради огромния ресурс, който ще потече към финансовите институции, когато депозантите получат достъп до средствата си в КТБ.

А какви са инвестиционните алтернативи при получаване на блокираните в момента средства в КТБ:

1. Депозити

Естествено, основната част от средствата най-вероятно отново ще бъдат насочени към депозити. Потребителите ще се опитат да отгатнат коя е най-сигурната банка в България и най-вероятно ще насочат парите си към тази, която възприемат като „най-сигурна“, дори и в случай, че това име им предлага по-ниски от средните лихви.

А както вече споменахме, средните лихви по депозитите регистрираха съществен спад през последната година и особено през последните месеци.

Виж още: Най-добрите депозитни предложения в момента

Най-добрите лихви при едногодишни депозити, различни от детски влогове, са при нива от около 4.2%.

Не е малко вероятно и голяма част от депозантите да излязат в чужбина в търсене на по-голяма сигурност, дори и жертвайки голяма част от доходността от по-високите лихви при левовите депозити.

2. Имоти

Имотите са друг сектор, който сериозно може да „намаже“ покрай банковата криза у нас заради традиционното схващане на българите, че имотите са една от най-добрите покупки.

С пълна сила важи това за хората, които са отлагали покупката на имот с цел обитаване и имат спестени суми. Сега те повече от всякога са мотивирани да осъществят отлаганата покупка.

Виж още: Колко може да се печели от имот?

Ще се повишат най-вероятно и покупките на имоти с цел отдаването им под наем. И ако доскоро доходността от 4.5-5% за имотите в по-големите градове не бе достатъчно силен мотив (предвид на това, че имаше депозити с подобна лихва, които се приемаха за безрискови), то това скоро може да стане една недостижима от депозитите доходност.

Инвеститорите в имоти с цел отдаване под наем трябва да имат предвид, че и тук има рискове – свързани с това имотът да не е целогодишно зает, както и допълнителните разходи за поддръжка и данъци, които намаляват доходността.

3. Земеделски земи

След силното им поскъпване през последните няколко години, земеделските земи отбелязаха съществено понижение. Причините са няколко. На първо място, големите институционални инвеститори продаваха големи обеми земя през посочения период.

Виж още: Офшорките няма да могат да купуват земя

Втората основна причина е необходимостта офшорните фирми да продават земи след промяна в закона през тази година, която не им позволява да са собственици.

Низходящият натиск се засили и от дребни продавачи, които, уплашени от спада в цените на този вид актив, побързаха да продават.

Спадът в цената на земеделската земя може да се приеме като добър фактор за връщане на инвеститорите към този актив - от депозанти, получили своите средства от КТБ и не вярващи вече в банковата система.

Трябва да се има предвид, че срокът за изчистване на земите от активите на офшорните фирми е началото на следващата година, или казано по друг начин, низходящият натиск върху цената най-вероятно ще намалее сериозно в началото на 2015 г.

4. Фондовият пазар

Както стана ясно на всички, няма „сигурни неща“. Част от получилите своите депозити от КТБ могат да погледнат и към инвестиции на борсата. А ето и няколко причини защо да направят това.

Ако са получили своите средства, най-вероятно банковата криза е овладяна. С насрочването и провеждането на парламентарни избори ще се понижи и политическата несигурност.

Изнесените отчети ще покажат кои са отличниците и къде има перспективи за ръст. Освен това международните индекси са при нови рекорди, а ние изпуснахме голяма част от ръста.

Всеки сам и за себе си трябва да преценява склонността си към риск, а защо не да се консултира и със специалисти и да повери средствата си на управление - за тези, които не се чувстват уверени, че могат да се справят сами.

* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи.