Търгуваните обеми се понижават на валутните пазари
Търгуваните валутни обеми са се понжили на форекс пазарите и особено на пазарите в САЩ, Великобритания и Австралия, сочат данни за април.
Среднодневният търгуван обем на валутния пазар в Северна Америка е бил 811.1 млрд. долара през април, което е понижение от 20% спрямо рекордния обем от 1 трлн. долара година по-рано, според данни на Foreign Exchange Committee.
Понижената волатилност на валутните пазари до голяма степен е бил факторът, отблъскващ пазарните участници от по-активна търговия, се сочи още в проучването.
Виж още: Кои са трите най-важни въпроси при търговия с валута?
Във Великобритания търгуваните обеми през април са били на стойност 2.4 трлн. долара, което е било с 6% под рекордно високия обем от 2.6 трлн. долара година по-рано.
Търгуваните в Австралия обеми са при нива от 167.8 млрд. долара през април - понижение от 8% на годишна база.
Волатилността на валутния пазар се е понижила до рекорден минимум през този месец, на фона на слабото изменение в нивата на основните валути и вследствие на рекордните стимули от страна на водещите централни банки по света.
Индексът на волатилността на Deutsche Bank, базиран на тримесечните опции на деветте основни валути, се е понижил до 4.93% на 21 юли, което бе най-ниската в историята му стойност.
От много финансови институции, като Danske Bank, сигнализираха, че ще осъществят съкращения в звената си за търговия с валута и инструменти с фиксиран доход, освен ако инвеститорите не започнат скоро да търгуват по-активно с тези инстремунти.
Приходите на банката от това да е маркет-мейкър са се понижили със 77% през второто тримесечие на годишна база, като този бизнес сериозно натежава над резултатите й.
Прехвърляне на трейдъри към онлайн звеното си осъществяват и от друга финансова институция - Credit Suisse Group AG.