Българските зоопаркове масово не отговарят на европейските изисквания за отглеждане на животни. От общо 20 само 5 имат лицензи. В останалите 15 тече проверка дали да получат такива. Все още не се знае колко от тях окончателно ще отпаднат от списъка заради лоши условия.

Проверка на "Труд" установи, че клетките масово са тесни за обитателите им, а вместо да предоставят близка до природната среда, са покрити с бетон. Заради недостиг на средства управите на зоопарковете едва успяват да изхранят питомците си. Пари за разширяване и озеленяване на клетките - няма.

Лицензирани са тези в Добрич, Пазарджик, Кнежа, Плевен и Димитровград. По данни на екоминистерството посетители не приемат парковете в Пловдив и Кюстендил. Но вратите им са заключени само за хора. Там има животни и те живеят в лоши условия.

Останалите зоопаркове не могат да приемат всичките им обитателите, тъй като нямат свободни помещения. Не е ясно и в този случай кой ще поеме издръжката на животното.

От екоминистерството също няма указания какво да се прави с обитателите. Александър Дуцов от сдружение за дива природа “Балкани” обясни, че намирането на дом на животните е доста трудно.

Особено на най-популярните като мечка, ягуар, защото повечето зоопаркове в Европа имат. Въпреки това неговата организация е успяла да настани в Холандия, Белгия и Германия 9 кафяви мечки. Те са били отглеждани у нас в ловно стопанство.

Трагичният случай с ягуара Алонсо, който бе застрелян, след като избяга от клетката си, повдигна въпроса и за сигурността на зоокътовете.

Според Дуцов парковете изобщо не са добре подготвени да отглеждат едри хищници. В тях няма нужните пушки и упойващи стрели, както и обучен персонал. Дуцов обясни, че стреличките се използват само ако животното е на територията на зоопарка и хората са евакуирани. В противен случай то трябва да бъде убито с бойно оръжие.

Столичният зоопарк разполага с 3 пушки и един пистолет за упояване. Шефът му Иван Иванов обясни, че ще поиска разрешение и за бойна карабина.