Действащият премиер на Ирак Нури ал Малики обяви оставката си и изрази подкрепа за новия ръководител на правителството.

Преди това неговият говорител Али Мусави заяви, че Малики ще оттегли претенциите си срещу президента и ще подкрепи назначения министър-председател.

Предния ден Нури ал Малики заяви, че няма да подава оставка, за да защити правата на своите избиратели и да запази страната. По този начин той отново оспори решението на президента Фуад Масума за назначаването на Хайдер ал Абади за министър-председател на страната.

"Съставът на правителството ще се съхрани и няма да се променя до този момент, докато няма решение на Федералния съд", добави той, цитиран от БГНЕС.

В условията на остра политическа криза в понеделник президентът Фуад Масума възложи на заместник-председателя на Народното събрание Хайдер ал Абади да сформира правителство. Според конституцията, новият кабинет трябва да бъде готов до 30 дни.

Нури ал Малики обаче се обяви против назначаването на Ал Абади и смяташе да обжалва решението в съда. Той продължи да изпълнява функциите на правителствен ръководител.

Междувременно американският президент Барак Обама заяви, че американските въздушни удари са разбили обсадата на иракската планина Синджар, приютяваща цивилни бежанци, и че войските, провеждащи разузнаване там, ще бъдат изтеглени.

Той обаче допълни, че американските удари ще продължат срещу екстремистите от т. нар. Ислямска държава (ИД), ако те застрашават американски служители и сгради в региона, включително главния град на Иракски Кюрдистан Ербил.

"В основни линии положението в планината значително се подобри и американците трябва да бъдат много горди от нашите усилия, защото уменията и професионализмът на нашата армия и щедростта на нашия народ разбиха блокадата на ИД в планината Синджар", заяви Обама в изявление пред журналисти по време на ваканцията си в Мартас Винярд, щата Масачузетс.

"Помогнахме за спасяването на много невинни животи. Заради тези усилия не очакваме да има допълнителна операция за евакуиране на хората от планината и е малко вероятно да се нуждаем от продължаване на пускането на хуманитарна помощ по въздух в планината", допълни американският президент.

Обама, който дълго време беше скептично настроен към използването на американска сила в Ирак, миналата седмица разреши въздушни удари, тъй като според него хиляди членове на общността на язидите рискували геноцид при бягството им от планината, преследвани от екстремистите от ИД.

Обама заяви, че САЩ ще продължат да извършват въздушни удари наред с повишаване на военната помощ на иракското правителство и на кюрдските сили, борещи се с ИД.