Защо КТБ не отваря месец след първоначално обявения срок?
Повече от 1 месец след първоначално обявената дата – 21 юли, клиентите на Корпоративна търговска банка и дъщерната й компания ТБ Виктория (със старо име Креди Агрикол България) не могат да ползват парите си.
Защо, какви са причините за това и кога най-после можем да очакваме банките да отворят?
В петък от Българска народна банка обявиха, че "Поради непостигането на подкрепа за предложения от Българската народна банка и правителството модел за преструктуриране на банковата група КТБ, за който бе необходимо приемането на ново законодателство, централната банка продължава работата по процедурата на специален надзор", който е продължен с нови три месеца - до 21 септември.
Само две седмици по-късно в България ще се проведат изборите за 43-о Народно събрание, а малко по-късно страната ще има и новото си правителство.
Именно Корпоративна търговска банка и промяната в законодателството ще са една от най-наболелите теми, които парламентът ще трябва да реши в първите си дни на работа.
Според националното законодателство, за да се изплатят първо гарантираните до 196 000 лв. депозити, на банката трябва да й бъде отнет лицензът. Това не може да е частично, т.е. да се платят гарантираните депозити, а за големите влогове да се търси нови решение.
Втората и може би по-важна пречка е липсата на средства във ФГВБ. Дупката е от 1.636 млрд. лв., тъй като наличностите във фонда са от 2.103 млрд. лв., посочиха преди време от Българска народна банка.
Големият дефицит може да бъде покрит само чрез заем от държавния бюджет след съответното решение на Народното събрание. Това може да се случи след избирането на парламент, тъй като служебното правителство в момента е с вързани ръце по този въпрос.
Т.е. вариантите банката да отвори са два – до края на 2014 г., при бързо съставяне на правителство и решение дали ще се изплащат всички или само спестяванията до 196 000 лв., или в началото на 2015 г.
Единственият вариант това да се случи по-рано е настоящите акционери или споменаваният от правителството голям фонд да налеят липсващите милиарди в банката.
Евентуално в новия бюджет ще бъде предвиден и споменатият заем, който Фондът за гарантиране на влоговете ще получи, за да се разплати с клиентите на двете банки.
Факт е обаче, че след като това се случи, във ФГВБ ще останат 291 млн. лв., което ще е вноската на банките за следващата 2015 г.