Още 10 от най-красивите български градове
След като екипът на Profit.bg класира 10 от най-красивите български градове по своя преценка, се доверихме и на мнението на читателите.
Ето още 10 от най-красивите градове у нас, посочени от наши читатели:
Русе
Крайдунавският град си е спечелил прозвището „малката Виена“ заради запазената си архитектура в различни стилове. Градът е с 20-вековна история, като е един от водещите градове през вековете у нас.
Неслучайно в Русе е открита първата съвременна печатница в България, тук улиците за първи път получават имена, заработва първата българска телеграфна линия, завършена е и първата жп линия, откриват първата пивоварна фабрика.
Това е първият град у нас с градоустройствен план, тук е създадена първата частна банка, както и първата метеорологична станция по нашите земи.
Варна
Морската столица пази най-старото златно съкровище в света – факт, който е неизвестен за повечето туристи. То е открито във Варненския халколитен некропол, който датира около 4400 г. преди Христа.
В града се намират единствените по рода си делфинаруим, астрологическа обсерватория и планетариум, както и аквариум, които са разположени в Морската градина.
Именно тя си поделя титлата най-голям парк в България с парка на Сандански.
Пловдив
На територията на втория по големина град в България се намира един от най-запазените на Балканския полуостров римски театри.
Градът под тепетата е населен от близо 6000 г. пр. Хр. Древнотракийския град Евмолпия е един от първите градски центрове в Югоизточна Европа.
Връх в планината Тангар на остров Ливингстън в Антарктида също носи името Пловдив. На града е наречена и малка планета в Слънчевата система.
Избери как да изглежда централният площад на Пловдив
Белоградчик
Край малкото градче се намират Белоградчишките скали – уникален скален феномен, който няма аналог в света.
Крепостта Калето пък е една от най-добре запазените в страната. От най-високата й част се виждат както върховете на Стара планина, така и част от Карпатите.
Белоградчишката обсерватория е една от двете астрономически обсерватории у нас.
Балчик
Крайморското градче се гордее с ботаническата си градина и Балчишкия дворец.
В градината се намира втората по големина кактусова колекция в Европа, след тази в Монако.
Дворецът пък е построен за лятна резиденция на румънската кралица Мария и разполага с невероятна гледка към морето и неповторим парк.
Асеновград
Това е най-големият необластен град у нас. Той е известен с многото си църкви, манастири и параклиси, поради което е наричан и „малкият Йерусалим“.
Около града има има общо 5 манастира, 15 църкви и 58 параклиса.
Известен е и като „града на булчинските рокли“ поради големия брой ателиета и магазини за сватбени рокли и аксесоари.
Най-голямата му забележителност е Асеновата крепост, която еважен военен пост по време на царуването на цар Иван Асен II.
Елена
Намира се в Еленския Балкан. През 18 и 19 век е занаятчийски, търговски и културен център.
Наричат го и "българският Витлеем", защото по време на Възраждането има три църкви – нещо нечувано по онова време.
Днес в Елена туристите могат да видят родната къща на Иларион Макариополски, първото българско класно училище, музей по палентоология, както и музей на възраждането.
Вижте още кои са най-красивите български села
Банско
Малкото туристическо градче в Пирин през 19 век е център на българщината в района.
Това е водното място на Неофит Рилски, Паисий Хилендарски и Никола Вапцаров.
Със своите 75 км ски трасета градът привлича туристи през зимата, а пред лятото посетителите му се радват на красивата природа и древната му култура.
Габрово
Разположен по поречието на река Янтра, в близост до града се намира географският център на България – местността Узана.
Градът е известен със своите стиснати и с чувство за хумор жители. Именно тук се намира единственият у нас Музей на хумора и сатирата.
В историческия музей в града се съхранява първата българска банкнота със сериен номер. Тук са открити и първият тенис корт и ледена пързалка у нас.
В околностите на града се намира етнографският комплекс Етъра, който предлага на своите посетители да се докоснат до живота и бита на старите българи.
Смолян
Това е най-малкият областен град у нас. Намира се в централната част на Родопите, а името му идва от славянското племе смоляни, които са населявали тези места.
В Смолян се намира вторият по големина (след Свети Александър Невски) катедрален храм у нас - Св. Висарион Смоленски.
Край града се намират планетариум и национална астрономическа обсерватория Рожен.