Всеки от нас може да подготви изключителна презентация за колегите или клиентите си. Но тя няма да направи добро впечатление, ако допускане някоя от долните десет грешки, които пък е много лесно да поправим.

Вижте ги, като не трябва да забравяте, че езика на тялото дава 55% от оценката ни за презентаторите.

1. Кръстосвате ръце и/или крака

Кръстосвайки ръце или крака ние даваме на знак, че не сме отворени към хората пред нас, или че сте нервни.

2. Да обърнете гръб на публиката

Вижте още: Езикът на тялото - 10 грешки, които да не правим на интервю

Обръщайки гръб на публиката дава знак, че не Ви е грижа за нея. Хората трябва да виждат лицето, устата и очите ви по време на презентация.

3. Отбягваме зрителен контакт

Да, може би го правим несъзнателно, но не е правилно. Ако гледаме хората в очите им, то те ще ни обърнат по-голямо внимание.

4. Втренчен в определена точка

Имайте предвид, че хората забелязват, че не гледате в никого. Ето защо трябва да се опитваме да гледаме в различни хора по време на презентацията ни.

5. Неподвижен по време на презентацията

Лекторът трябва да се движи, ето защо са му необходими и удобни обувки.

6. Да ходим прекалено бързо

Ходете по време на презентацията, но не и твърде бързо. Не сте на маратон, а бързото ходене пък ще подскаже на хората, че сте нервни.

7. Да повтаряме жестовете си

Виждали ли сте лектор, правещ едни и същи движения? Не е приятно, нали? Затова, опитайте се да разнообразите жестовете си, но не забравяйте, че с тях просто подсилваме, това, което искаме да кажем.

8. Шавате с крака или въртите ръце

Нервността може да отвлече вниманието ни, затова специалистите препоръчват да се запишем или да направим презентация пред огледало, за да видим какви жестове и грешки правим.

9. Да не се усмихваме

Усмивката може да увеличи желанието на публиката ни да слуша, а пък и да се чувства конфортно. А това определено може да помогне и за участието й при евентуални въпроси или дискусия, ако планирате такава в края на презентацията.

10. Да говорим бързо или бавно

Ако говорим бързо, хората няма да имат време да проследят мислите ни. Ако говорим прекалено бавно или тихо, то хората може и да заспят. Затова – упражнявайте се преди презентацията, за да намерите подходящото темпо, с което ще говорите.