Ако Шотландия бъде провъзгласена за независима на предстоящия референдум, новата държава ще трябва да подаде молба за членство в ЕС и НАТО.

Това заяви официалният представител на Еврокомисията Пиа Аренкилде Хансен. "Няма промяна в становището на ЕС по въпроса. Бъдещето на Шотландия ще решат шотландците, които на този етап продължават да са британски граждани.

Ако на референдума Шотландия бъде провъзгласена за независима от Обединеното кралство, новото държавно образувание ще трябва да подаде надлежно молба за встъпване в ЕС и НАТО".

По-рано председателят на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу нееднократно подчерта, че в случай на излизане от състава на Великобритания, Шотландия ще престане да бъде член на ЕС и ще трябва да подаде наново молба за членство в съюза.

През февруари т.г. Барозу в интервю за ВВС предупреди, че някои страни-членки на ЕС могат и да блокират встъпването на Шотландия в съюза в случай на провъзгласяване на независимост, припомня БГНЕС.

"Някои страни-членки могат да се обявят против членството на Шотландия в ЕС", каза тогава Барозу, без да назовава точно кои. Според политическите наблюдатели обаче, португалецът е имал предвид най-вече Испания.

Евентуалната опозиция на Мадрид би била наистина повече от логична. Ако се допусне независима Шотландия да стане член на ЕС, случилото се би могло да окуражи испанската провинция Каталуня да стори същото.

Референдумът за независимост на Шотландия ще се проведе на 18 септември. Ако мнозинството гласували кажат "да", Шотландия ще излезе от състава на Обединеното кралство на 24 март 2016 г.

Ако се вярва на последното социологическо проучване, все по-вероятно е това да се случи. Резултатите сочат, че броят на шотландците, подкрепящи обявяването на независимост, през последния месец е нараснал стремително - от 39% на 51%.