Обама: Ще преследваме терористите, където и да се намират
Съединените щати няма да се поколебаят да атакуват бойците на джихадистката организация „Ислямска държава” в Сирия. Това заяви американският президент Барак Обама в пряко излъчвано телевизионно обръщение към нацията.
Обръщението имаше за цел да обяви стратегията на Вашингтон за противодействие на заплахата от възхода на „Ислямска държава" в Близкия изток. Групировката постави под свой контрол части от Сирия и Ирак и обяви там създаването на „ислямски халифат".
„Ясно дадох да се разбере, че ще преследваме терористите, които заплашват нашата страна, където и да се намират", подчерта Обама. По думите му, целта на Съединените щати е „Ислямска държава” да бъде отслабена и в крайна сметка унищожена чрез обхватна и последователна антитерористична стратегия.
Стратегията ще съдържа систематична кампания от въздушни удари, сътрудничество с иракското правителство и хуманитарна подкрепа на населението. Вторият елемент от стратегията ще бъде увеличаването на подкрепата за силите, които се борят с терористите на място.
В Ирак ще бъдат изпратени още 475 американски военни, които ще подпомагат с обучение, разузнаване и екипировка иракската армия и кюрдските сили пешмерга в борбата с терористите и ще гарантират сигурността на американските дипломатически сгради.
В страната вече има над 1000 души американски военен персонал, припомня bTV. Действията на САЩ в борбата срещу ислямистите не предвиждат изпращане на американски части за сухоземни сражения, подчерта американският президент.
САЩ не могат да разчитат на сегашното правителство в Сирия при осъществяването на своята стратегия за борба с ислямистите, смята Барак Обама. Той допълни, че сегашните власти в Дамаск тероризират собствения си народ и че те никога няма да възстановят изгубената си легитимност.
Президентът поднови искането си към Конгреса за допълнителни правомощия и финансови ресурси за тренировка и екипиране на бойците от сирийската опозиция, която според него е най-добрата противотежест на екстремистите.
Обама обяви, че Съединените щати ще застанат начело на „широка коалиция", която да отблъсне терористичната заплаха на джихадистите. Действията в борбата срещу ислямистите не предвиждат изпращане на американски части за сухоземни сражения, изтъкна американският президент.
„Това не е само наша битка. Американската мощ може да промени нещата, но не можем да заместим иракчаните в това, което те сами трябва да направят, нито можем да заемем мястото на арабските ни партньори в обезопасяването на региона", посочи Барак Обама.
След две седмици американският президент ще председателства среща на Съвета за сигурност на ООН и ще опита да мобилизира допълнителна подкрепа от международната общност. Според Обама най-големите заплахи за сигурността на САЩ идват от Близкия изток и Северна Африка, където радикални групировки използват тежката ситуация за собствени цели.
„ИДИЛ не е „ислямска” организация. Никоя религия не оправдава убийството на невинни хора, а по-голямата част от жертвите на ИДИЛ бяха мюсюлмани", заяви американският президент.
Той подчерта, че въпреки декларациите си, „Ислямска държава” не е и държава, а групировка, свързана с „Ал Кайда” в Ирак, която се е възползвала от конфликта в Сирия, за да завладее територии. „ИДИЛ е терористична организация - просто и ясно. Тя няма друга визия, освен клането на всички, които стоят на пътя й", заяви Барак Обама.
Той подчерта бруталността на организацията и спомена двамата американски журналисти Джеймс Фоли и Стивън Сотлоф, които бяхаубити от нейни бойци.
Не са установени конкретни заговори за нападение на САЩ от страна на ислямистите, но техните лидери заплашиха Америка и нейните съюзници, мотивира стратегията си американският президент.
Междувременно Обама е разпоредил САЩ да окажат на Ирак и на властите в Иракски Кюрдистан военна помощ в размер до 25 милиона долара, става ясно от меморандум, публикуван от Белия дом.
В документа се посочва, че помощта ще се изразява най-вече в доставка на оръжие и военна техника и в обучение на редовната иракска армия и на въоръжените кюрдски сили пешмерга. Обама разрешава незабавно да се пристъпи към оказване на помощта.
След обявяването на стратегията на Обама последваха и първите коментари от страна на републиканци и демократи от американския Конгрес.
„Една реч не е същото като стратегия", коментира председателят на Камарата на представителите, републиканецът Джон Бейнър, според когото остават много въпроси за начина, по който президентът възнамерява да действа.
„Ислямска държава" не е свързана с исторически признати граници и стратегията за победа над нея трябва да признае тази реалност. Ако искаме да постигнем успех в Сирия, както и в Ирак, трябва да имаме способни партньори на място", заяви влиятелният демократ Адам Смит, който допълни, че подкрепя намерението на президентската администрация да организира военни обучения за сирийската опозиция.
Влиятелният републикански сенатор Саксби Чамблис от Джорджия заяви, че е окуражен от обръщението на Обама днес и ще подкрепи стратегията му. Подкрепа за президента изрази и републиканският председател на комисията за разузнаването в Камарата на представителите Майк Роджърс.
„Президентът притежава правомощия да удари ислямистите в краткосрочен план, но ако военната кампания се проточи, ще е необходимо одобрено от Конгреса разрешение за използване на въоръжените сили”, предупреди председателят на комисията за външни отношения в Сената, демократът Робърт Менендес.