Пет начина да мислим като богати
Ако само си мечтае за това да стане богат, вероятно човек няма да стигне много далеч. Да се мисли като богат обаче е от съществено значение, ако иска да трупа богатство, казва Стив Сиболд, автор на книгата „Как мислят богатите“.
Вижте няколко основни начина, по които богатите мислят различно за парите и кредитите, според Сиболд.
1. Ливъриджът създава богатство
“От едната страна на спектъра имаме труд, а от друга е ливъриджът,” казва той. “Богатите използват парите, за да правят пари. Трудът не е много високо платен, ливъриджът обаче плаща изключително добре. Никога не ни учат как да използваме ливъридж. Кой ви учи на това?”
Концепцията за ливъриджа се отнася до използването на парите на други хора, за да правиш пари, обяснява Сиболд. И докато това звучи добре на теория, концепцията е трудна за разбиране, ако човек не разполага с много пари, за да започне.
Така че насочете се натам, където са парите, казва той. “Богатите винаги търсят алтернативни инвестиции,” твърди Сиболд.
“Може да са по-рискови, но пък те могат да си позволят да поемат риска. Всичко, от което имате нужда, е добра идея за започване на бизнес; на пазара по принцип се въртят много пари.”
С други думи, не търсете единствено традиционните източници за вземане на пари назаем, търсете и частни източници.
Вижте още: 10 начина, по които богатите мислят различно
2. Забравете за лотарията
По данни за САЩ “66% от хората са играли хазарт в последната година, по един или друг начин,” казва Сиболд. Това, което е по-притеснително, е, че “половината от тях споделят, че планират някой ден да се пенсионират със спечелените от хазарт пари.”
Вместо да мечтаете как ще похарчите спечелените от лотарията пари, мечтайте за бизнес, който можете да започнете. “Когато богатите имат нужда от пари, те не се чудят дали е възможно, те просто започва да създават нови идеи, за да решават проблеми,” пише Сиболд в книгата си.
Всъщност богатите винаги търсят решаването на проблеми, за да правят пари. “Ако разрешиш някакъв по-голям проблем, правиш повече пари. Има безкрайно количество проблеми, които могат да бъдат решавани.”
3. Да се притесняваш за пари е загуба на време
“При повечето от нас мисленето за парите е базирано на страха,” казва Сиболд. Той обяснява в книгата си, че тези опасения по отношение на парите са “загуба на време, да не говорим за отрицателния, разрушителен психологически ефект, който това оказва на нашия разсъдък".
Тук различният начин на мислене отново влиза в действие. Той казва, че богатите хора мислят за проблеми и начините, по които те могат да бъдат решавани, за да правят повече пари.
“Всеки продукт или услуга, които са подобрили живота ни, се е родил от креативно мислене. Така че, когато казвам, че ‘тези хора от световна класа’ мислят за това как да правят повече пари, това, за което те всъщност мислят, са креативни начини за решаване на проблеми, а не за самите пари,” пише той.
4. Мислете за инвестиране, а не за харчене
Хората от средната класа често са критикувани за това, че харчат повече, отколкото изкарват. “Повечето от тях печелят толкова малко, че трябва да харчат всичко, за да живеят прилично,” пише той.
Вместо да се концентрираме върху броенето на всяка стотинка, Сиболд ни съветва да се концентрираме върху увеличаването на доходите, така че да можем да си позволим да инвестираме. “Колкото повече пари ви остават, за да инвестирате, толкова повече пари ще работят за вас, дори докато спите,” пише той.
Вижте още: 10 неща, които богатите хора правят, а бедните не
5. Кредитът като инструмент
“Богатите използват кредита като инструмент, а не като патерица,” казва той. Това означава, че не трябва да използвате кредитната си карта, за да купувате нещо, от което нямате нужда и което наистина не можете да си позволите.
Ако можете да използват кредита като ливъридж за бизнес, където той ви генерира още пари, тогава има смисъл. “Богатите използват кредита стратегически,” твърди Сиболд.