ЕК с нови препоръки към кандидатите за членство
Като цяло Македония продължава да покрива политическите критерии, завърши най-голямата част от реформите в правосъдната система и публичната администрация и постигна напредък, откакто стана страна кандидат през 2005 г.
Затова съветът на ЕС трябва да приеме препоръката на Европейската комисия за започване на преговори за членство на Република Македония в ЕС.
Това се казва в последния проектодоклад на Европейската комисия за Македония, който днес официално трябва да обяви еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле.
Комисията посочва, че все пак остават сериозни предизвикателства, които в някои области дори са се увеличили. В доклада се подчертава и сериозната загриженост за по-голямото политическо влияние и контрола на държавата върху институциите и медиите, както и все още крехката междуетническа ситуация.
Президентските и предсрочните парламентарни избори през април бяха оценени от страна на ОССЕ като ефективно проведени, но на фона на недостатъчното разграничаване на държавата от партийните дейности и пристрастното медийно отразяване.
Липсата на прозрачност в държавните и партийни дейности намалява доверието в институциите. Недостатъчният диалог и постоянните разделения между партиите доведоха до политическа криза, станала причина за излизането на главната опозиционна партия от парламента, се посочва в доклада за Македония, цитиран от БГНЕС.
Комисията също така посочва, че основните политически партии не са положили достатъчно усилия, за да се включат в конструктивната политика в интерес на целия електорат и държавата като цяло. Политизирането на публичната администрация на централно и местно ниво, според ЕК, е сериозен проблем.
В утрешната оценка за македонския напредък в евроинтеграцията ЕК посочва, че независимостта и компетентността на съдилищата също трябва да се засилят, като фокусът падне върху качеството на правосъдието за гражданите.
Според Брюксел корупцията преобладава в много области и продължава да бъде сериозен проблем за Македония. В документа се посочва подобрение в областта на полицейското сътрудничество и борбата срещу организираната престъпност и търговията с хора.
По отношение на ситуацията със свободата на медиите, според ЕК тя продължава да се влошава. Наблюдава се липса на истинско независимо осведомяване с точна и обективна информация, достъпна за обществото чрез главните медии, липсват и публични дебати.
В икономическата сфера ЕК отбелязва финансова стабилност и по-голям приток на чуждестранни преки инвестиции. По отношение на публичните финанси в доклада се посочва, че фискалната дисциплина през 2013-2014 г. се влошава. ЕК призовава за подобрение на процедурата за бюджетно планиране и по-добра съгласуваност за годишното разпределение на бюджета чрез средносрочна фискална стратегия.
В заключение ЕК посочва, че процесът на присъединяване на Македония към ЕС е в безизходица. "Има спешна нужда да се реши проблемът с името, но това не трябва да бъде извинение за недостатъчния напредък в областта на реформите, които са в интерес на гражданите на страната", се посочва в заключението на Комисията.
По отношение на останалите страни в процес на присъединяване, се казва, че Сърбия има нужда от напредък в няколко ключови области, но най-много в нормализацията на отношенията с Косово.
За Албания ЕК посочва, че през юни миналата година страна е получила статут на кандидат-член заради напредъка в изпълнението на условията, но тя трябва да консолидира реформите и да се фокусира върху предизвикателствата на европейската интеграция.
Най-проблемна, според Брюксел, е ситуацията в Босна и Херцеговина. За бившата югославска република се посочва, че тя не е постигнала напредък по пътя към Европа. Черна гора продължава да преговаря за членство, но все още има много неизпълнени реформи, които биха ускорили отварянето и затварянето на преговорните глави.
ЕК съветва Турция да остане съсредоточена върху реформите от пакета за демократизация от 2013 г., изразявайки сериозна загриженост за демокрацията в страната и за свободата на изразяване в медиите. Брюксел е доволен от стъпките в решаването на проблемите с кюрдското малцинство.
Днес Фюле официално ще обяви доклада за шестте балкански кандидат-членки.