Какво се случва с горивата при поевтиняването на петрола
Петролът продължава с рекордното си понижение на международните пазари. Вчера суровината тип брент се понижи с 4.6%, което беше най-големият му спад от три години насам.
Как се промениха цените на бензина и дизела у нас през последните две седмици?
За разглеждания период от близо две седмици цената на петрола тип брент се е понижила с 10.6%.
Предвид на това, че петролният компонент формира над 40% от стойността на двете горива, бензинът и дизелът би следвало да са поевтинели сериозно (с около 4%, ако цялото поевтиняване на петрола е заложено в цената на горивата).
Какво се случва на практика?
За посочения период от време цената на бензина се е понижила с 0.3%, а тази на дизела с 0.2% - до 1.272 и 1.297 евро за литър. Поевтиняването е близо наполовина на спада в цената на двата вида горива от съответно 0.4 и 0.66% в страните от ЕС.
* Данни: energy.eu
Бензинът у нас продължава да е по-скъп, в сравнение със страни като Латвия и Полша. Добрата новина е, че разликата става все по-малка, като в тези страни цената на бензина се повишава през последните две седмици, въпреки поевтиняването на петрола.
Сериозен ръст бележат цените на горивата в Полша, където бензинът поскъпва с 3.8%, а дизелът с 4.8%.
Унгария пък е страната с най-голямо повишение в цените на горивата, като бензинът добавя 11%, а дизелът 10% към стойността си.
С най-много за посочения период поевтиняват цените на горивата в Германия, където потребителите плащат вече с 3.8% по-малко за литър бензин и с 4.8% по-малко за литър дизел.
Интересен е фактът, че дизеловото гориво в Германия е с цели 17 евроцента, или 11%, по-евтино от бензина в страната.
У нас тенденцията продължава да е напълно противоположна, като дизелът продължава да по-скъп от бензина. За сравнение, в почти всички европейски страни дизелът е значително по-евтин от бензина.